třetí pilíř důchodového pojištění - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu třetí pilíř důchodového pojištění, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vládní důchodová reforma a konsolidační balíček jsou souhrnem těžkých kompromisů, přiznává ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. „Člověk cítí tlak z různých stran, jako KDU-ČSL jsme samozřejmě na své partnery také tlačili,“ říká. Za jeden z úspěchů lidovců považuje zachování výchovného pro důchodkyně, byť do budoucna zanikne. Dalším reformním terčem by se mohly stát podle Jurečky příliš vysoké výdajové paušály živnostníků. Na celý rozhovor se můžete podívat ve videu výše.
Česká ekonomická, podnikatelská i společenská komunita se nyní právem seznamuje s obsahem čerstvě zveřejněného balíčku, jenž má přispět ke konsolidaci veřejných financí a učinit důchodový systém ještě nějakou dobu udržitelně funkčním. Hned úvodem dodejme, že z hlediska systémového pojetí jde rozhodně o krok správným směrem, leč s řadou řešitelných „ale“.
MPSV představilo návrh důchodové reformy. Úprava počítá například se zvýšením garantovaného důchodu na 20 procent průměrné mzdy. Součástí návrhu je také úprava podmínek v případě předčasných důchodů.
Ačkoli vládní koalice Spolu před volbami slibovala, že nebude zvyšovat daně, Česko čeká v příštích letech vyšší daňová zátěž. A to hlavně firmy, vybrané zaměstnavatele a vlastníky nemovitostí. Střední třída, která vydělala zrušením superhrubé mzdy, zůstane konsolidační balíčkem Fialovy vlády téměř nepostižená.
Vláda chce k roku 2050 uspořit na výdajích na důchody tři procenta HDP. Návrh důchodové reformy, kterou představil ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), si klade za úkol pomoci udržet na uzdě penzijní systém, do něhož se v příštích desetiletích začlení silné populační ročníky. Stát chce v principu postupně snižovat vlastní podporu a přimět současné pracující obyvatele, aby si sami spořili na stáří.
Na penze nejsou peníze a v dohledné době to bude jenom horší. Představa, že si důchody lze vyvzdorovat a vydemonstrovat či že je nějaká jiná, lepší vláda umí zařídit, je opravdu hloupá.
Pomalejší zvyšování penzí v mimořádných i řádných termínech a také strop pro růst důchodů při vysoké inflaci. To jsou návrhy ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), jak vrátit systém založený na mezigenerační solidaritě do černých čísel. Bez zásahu státu by byl takzvaný penzijní účet stále zadluženější a už dnešní padesátníci by po odchodu na odpočinek dostávali výrazně méně peněz.
Motivovat lidi štědřejšími státními příspěvky nebo vyššími daňovými odpočty, aby si ukládali více na stáří. To je cíl novely zákona o kapitálovém trhu, kterou chystá ministerstvo financí. Předloha přinese i další opatření v dobrovolném důchodovém spoření, jako je například investiční penzijní účet. Změny, které mají zatraktivnit především mladým lidem přípravu na odchod z ekonomicky aktivního života na odpočinek, budou součástí penzijní reformy rezortu práce a sociálních věcí. Obě ministerstva postupují ve...
Penzijní systém dosáhne v příštím roce dalšího neblahého rekordu. Zatímco letos si stát musel na starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchody půjčit 36 miliard korun, napřesrok to bude skoro dvojnásobně více. Z návrhu státního rozpočtu plyne, že výdaje převýší příjmy ze sociálního pojištění o 63 miliard. Pokračování mimořádných valorizací důchodů, které způsobuje vysoká inflace, by konečnou částku ještě zvýšilo. Že se lidé na odpočinku dočkají přilepšení nejen v lednu, ale i v polovině roku je ...
Příliš malé částky a často žádný výnos. Češi zůstávají v rámci spoření na stáří ve třetím pilíři konzervativní. Byť je to v době vysoké inflace pochopitelné, z dlouhodobého hlediska odcházejí do důchodu v lepším případě s naspořenými několika sty tisíc korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce zatraktivnit přechod do dynamičtějších fondů a oživuje záměr své předchůdkyně zavést investiční penzijní účet. Zvýšit se má zároveň hranice pro získání státního příspěvku, čímž chce vláda lidi motivovat ke ...