třetí pilíř důchodového systému - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu třetí pilíř důchodového systému, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Novela zákona, která má přispět k rozvoji kapitálového trhu, počítá s úpravou státního příspěvku ke spoření. Na nové podobě se již dohodla vládní koalice.
V řádu týdnů bychom se měli dočkat představení uceleného návrhu důchodové reformy ze strany ministerstva práce a sociálních věcí.
Pomalejší zvyšování penzí v mimořádných i řádných termínech a také strop pro růst důchodů při vysoké inflaci. To jsou návrhy ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), jak vrátit systém založený na mezigenerační solidaritě do černých čísel. Bez zásahu státu by byl takzvaný penzijní účet stále zadluženější a už dnešní padesátníci by po odchodu na odpočinek dostávali výrazně méně peněz.
Motivovat lidi štědřejšími státními příspěvky nebo vyššími daňovými odpočty, aby si ukládali více na stáří. To je cíl novely zákona o kapitálovém trhu, kterou chystá ministerstvo financí. Předloha přinese i další opatření v dobrovolném důchodovém spoření, jako je například investiční penzijní účet. Změny, které mají zatraktivnit především mladým lidem přípravu na odchod z ekonomicky aktivního života na odpočinek, budou součástí penzijní reformy rezortu práce a sociálních věcí. Obě ministerstva postupují ve...
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka odmítá, že by snaha prosadit nižší růst penzí v legislativní nouzi byla chybou. S pokusem jednat ve standardním legislativním procesu se zkrácenými lhůtami narazil, a tak nemá jinou možnost. Že se zástupci hnutí ANO a SPD ohradí a obrátí na Ústavní soud, předpokládal. Je velká šance, že Ústavní soud nechá zákon projít, míní Jurečka.
Nadcházející prezidentské volby budou zcela jistě napínavé. O dvě postupující místa pravděpodobně zabojuje trojice uchazečů Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Očekává se, že výsledky voleb budou těsné. Zatímco Babiš oslovuje specifickou skupinu voličů, zbývající dva kandidáti loví v takřka stejných vodách a pro některé voliče jsou téměř k nerozeznání. Co oba kandidáty spojuje a v čem se liší?
Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně, ekonomka a vysokoškolská pedagožka Danuše Nerudová vstupuje do prezidentských voleb jako nezávislá kandidátka. Nerudová oznámila, že nasbírala 100 tisíc podpisů, z toho přes 82 tisíc jich odevzdala. Vysoké šance stát se první českou prezidentkou potvrzují i volební průzkumy. V minulosti se zabývala důchodovou reformou.
Důchody v posledních letech příliš rychle rostou, systém udržují vyrovnaný pouze stále vyšší půjčky. Zatímco v letech 2013 až 2017 vzrostly výdaje o třicet miliard korun, za poslední čtyři roky o 150 miliard. Příští rok spolknou penze rekordních 670 miliard. To je o polovinu více než v roce 2018. Navíc stárne populace. Lidí ve věku nad 65 let je téměř 2,2 milionu, tvoří už pětinu všech obyvatel. Před deseti lety jich bylo 1,7 milionu.
Zkušenosti z posledních desetiletí ukazují, že budoucnost důchodového systému není tolik ekonomickou a odbornou otázkou, jako spíše otázkou vrcholně politickou. Zkušenost z obou stran má kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, která komisi vedla v době vlády jejího nynějšího soupeře Andreje Babiše. Byť ekonomové i řada vládních politiků považují nepopulární zvedání věku odchodu do důchodu do budoucna za nevyhnutelné, Nerudová trvá na zachování hranice 65 let.
Rekordní tempo zvyšování důchodů způsobené vysokou inflací žene penzijní systém do stále větších dluhů. Jen příští rok si stát musí půjčit 63 miliard korun. Například dvě mimořádné valorizace důchodů v červnu a v září stály téměř třicet miliard korun, pravidelná lednová valorizace pak spolkla totožnou sumu. Další nárůst přijde už zanedlouho. Ministři se proto zabývají návrhem Národní ekonomické rady vlády (NERV), která by valorizační mechanismus upravila. Řadu dalších doporučení rady přitom vláda už ...