tunel la manche - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu tunel la manche, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson navrhl údajně během čtvrtečního summitu francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, aby se mezi jejich zeměmi postavil most. Šéf britské diplomacie podle dnešní zprávy listu The Guardian označil za "směšné", že dvě z největších ekonomik světa jsou spojené jedinou železniční tratí.
V rámci přípravy na odchod Británie z Evropské unie společnost Eurotunnel diverzifikuje svou činnost a mění svůj název na Getlink, třicet let od prvního výkopu na stavbě železničního tunelu pod kanálem La Manche, píše list The Times.
Zdánlivě současný Brexit Evropany činí svědky historicky jedinečných událostí, není to ale tak úplně pravda. Vědci vyzkoumali, že Velká Británie se od Evropy v minulosti již jednou separovala. V časopise Nature Communications zveřejnili studii, která vysvětluje, jak byl zničen úzký pruh země dříve spojující Británii se zbytkem Evropy.
Z Británie dnes vyjel do Číny poprvé nákladní vlak jako přímý spoj. Cestu z jihovýchodní Anglie do východní Číny dlouhou 12 tisíc kilometrů urazí za tři týdny, tedy zhruba za polovinu času, již si žádá lodní doprava. Británie se během příprav na odchod z Evropské unie, který by měl nastat za dva roky, snaží posílit obchodní vztahy se státy mimo EU.
Do Londýna poprvé přijel nákladní vlak, který přímo spojuje Čínu s Británií. Projekt je součástí čínského ambiciózního plánu nové Hedvábné stezky k posílení obchodních vztahů s Evropou. Informovaly o tom britské weby.
Silná libra, teroristické útoky v Paříži a narušení dopravy loni nepříznivě ovlivnily hospodaření společnosti Eurostar, která pod Lamanšským průlivem provozuje vlakové spojení mezi Británií a kontinentální Evropou. Provozní zisk se snížil o 38 procent na 34 milionů liber (1,2 miliardy korun).
Společnost Eurotunnel, která je provozovatelem dopravního spojení pod kanálem La Manche, požádala francouzskou a britskou vládu, aby jí nahradily 29 milionů eur (přes tři čtvrtě miliardy korun). Jde o peníze, o které loni firma přišla zejména kvůli problémům s migranty ve francouzském přístavu Calais.
Kvůli velkému množství uprchlíků, kteří se v poslední době snaží proniknout z Francie do Británie, přibývá v okolí velkých francouzských, ale také belgických přístavů převaděčských gangů, jež se snaží migranty propašovat přes kanál La Manche. Ve svých reportážích na to upozornily server BBC a nedělník The Sunday Times. Francouzské úřady v této souvislosti mluví dokonce o "anglické mafii", reportéři Sunday Times vypátrali, že uprchlíci za převoz do Británie platí až 2150 liber (80 tisíc korun).
Miliony migrantů z Afriky, kteří se snaží dostat do Evropy, znamenají ohrožení pro životní úroveň a sociální strukturu Británie i celého kontinentu. Prohlásil to šéf britské diplomacie Philip Hammond. Pro Británii je prý nyní prioritou najít jednodušší způsob, jak poslat případné žadatele o azyl zpět domů. Podle současných předpisů Evropské unie si mohou být "celkem jisti", že nikdy nebudou vráceni, uvedl ministr.
Řidičům kamionů, kteří projíždějí, se to nelíbí. Ani milionům turistů, kteří se tam objeví každý rok. A migranti, kteří se tam houfují, myslí jen na jedno: na odchod. Více než kdy jindy se zdá, že lidé přijíždějí do přístavního města Calais - na francouzské straně kanálu La Manche - s jediným cílem: odjet.