turecké tanky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu turecké tanky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válkou zasažená Ukrajina je silně závislá na importu nafty ze zahraničí. Potřebuje totiž čím dál tím více paliva pro provoz vojenské techniky. Část této nafty však paradoxně pochází od nepřítele, upozorňuje německý deník Handelsblatt. Jedním z předních dodavatelů ruského paliva je například maďarský ropný a plynárenský koncern MOL. Ten se z tohoto faktu snaží vyvinit.
Jeho vítězná řeč po květnových prezidentských volbách byla vším možným, jen ne smířlivým gestem vůči opozici. Zkraje sice Recep Tayyip Erdoğan poděkoval všem Turkům, kteří k volbám přišli, tedy i stoupencům opozice. Již v dalších větách ale politické rivaly nařkl ze spolupráce s militantními Kurdy, se kterými se v zemi zachází jako s teroristy. A ujistil obyvatele chudého vnitrozemí, že pouze oni – a ne obyvatelé bohatých přímořských měst – jsou po jeho znovuzvolení nadále jedinými pány Turecké republiky.
Dobré zprávy pro Ukrajinu vzešly ze summitu zemí G7. Na něm se vedoucí industrializované ekonomiky světa dohodly na pokračující diplomatické, finanční a vojenské podpoře pro Ukrajinu, která bude nyní podle vyjádření amerických představitelů taktéž zahrnovat, jak někteří analytici správně předpokládali, budoucí dodávky západních letadel. Zatím jsme se dozvěděli pouze to, že letouny patrně nebudou pocházet ze Spojených států, přestože se bude nejspíš jednat o starší americké víceúčelové stíhací letouny 4. ...
Když dvě severské země v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu požádaly o členství v NATO, čekalo se, že do aliance hladce a brzy vstoupí. Finsko se nakonec slavnostního okamžiku dočkalo necelý rok od podání přihlášky, v případě Švédska je nyní optimistickou variantou letní přijetí. Jeho přičlenění blokují Budapešť a Ankara, situace by se však mohla změnit po tureckých volbách.
Je to nejlepší závodní okruh na světě, řekl o Istanbul Parku ležícím v asijské části patnáctimilionové turecké megalopole někdejší legendární CEO závodů Formule 1 Bernie Ecclestone. Kde jinde si lze zahrát na Lewise Hamiltona nebo Sebastiana Vettela a ze zhruba desítky nadupaných aut, které tu automobilka Porsche ve svém Driving Experience centru nabízí zákazníkům k vyzkoušení, vybrat to nejlepší?
Po svárech o Náhorní Karabach v roce 2020 osvětlila i válka na Ukrajině, jak důležitou roli hrají na bojištích drony. Oba konflikty prokázaly, že tyto technologie mohou přivést do globálního obchodu se zbraněmi nové hráče. Ankara a Dillí nahrazují tradiční dodavatele a využívají vývoz dronů k šíření svého vlivu. Turecký zbrojní průmysl se nejen díky bayraktaru rozvíjí a země míří do první desítky nejvýznamnějších exportérů vojenského vybavení.
Polsko se rozhodlo, že vybuduje největší armádu v Evropě. Varšava uzavírá masivní zbrojní kontrakty se Spojenými státy a Jižní Koreou, čímž si zajistí pozici kontinentálního hegemona, alespoň co se pozemních sil týká. Polsko plánuje provozovat téměř 1300 tanků a zhruba 1000 samohybných houfnic, čímž získá větší armádu obrněnců, než má Velká Británie, Francie, Německo a Itálie dohromady a v některých ohledech překonají Poláci i velmoci.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Ten, kdo volá po dosažení dohody, která by umožnila Putinovi „zachovat si tvář“, se hluboce mýlí, říká Vladimír Votápek, ředitel The Prague East Institute a bývalý generální konzul České republiky v Petrohradu. Ruský prezident a jeho režim podle Votápka pro Evropu znamenají existenciální ohrožení. Ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ zkušený analytik hovoří také o důsledcích kontroverzní zprávy z dílny Amnesty International nebo o tom, jak důležitý je vývoj na Ukrajině pro zachování nezávislosti Tchaj-wanu.
Polsko už na podzim ohlásilo plán výrazně zvětšit svou armádu. Válka na Ukrajině a pohrůžky z Ruska vedly Varšavu k dalším smělým obranným plánům. Země chce zvýšit výdaje na zbrojení na tři procenta HDP a za Atlantikem nakoupit velké množství zbraní včetně dalších baterií raketového systému Patriot. Polské zbrojení signalizuje, že se Evropa v příštích letech bude militarizovat a výrobci vojenské techniky si mohou mnout ruce.