turecko a evropská unie - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu turecko a evropská unie, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Výrazně větší zapojení českých podniků do obnovy Ukrajiny naráží na nedostatek peněz pro krytí možných rizik spojených s vývozními projekty. Vládou a státní exportní pojišťovnou EGAP v červenci uvolněných 339 milionů korun v pilotním Fondu Ukrajina na plány firem nestačí, žádají další stamiliony. Navrhují například využití programu Covid Plus. Ministerstvo financí je však zdrženlivé. Dosavadní podporu hodlá nejprve vyhodnotit a pak případně rozhodnout o poskytnutí dalších prostředků.
Když se prezident Masaryk snažil v prvních letech po vyhlášení Československé republiky uklidnit mezi českým obyvatelstvem protirakouské nálady, poznamenal: snad každý má přece ještě tetu ve Vídni. Češi byli v době monarchie jednou z nejvýznamnějších přistěhovaleckých skupin do Rakouska a zanechali tam velkou kulturní stopu. Jenže v poslední době se zdá, jako by s nadsázkou míněná teze o Rakušanech jako o „německy mluvících“ Češích přestávala platit. Rakousko už není enklávou českých přistěhovalců. Jejich ...
Německo už připravuje stálé hraniční kontroly, které budou doplňovat stávající opatření proti převaděčům a migrantům bez dokladů. Rozhlasové stanici Deutschlandfunk to řekla spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Za mnohem účinnější než stálé kontroly označila skrytá pátrání a možnost působení německých policistů přímo na území sousedních států. Jak příklad zmínila Českou republiku, která už s takovou spoluprací souhlasila.
Desítky let trvající konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach se po bouřlivých událostech několika posledních hodin zjevně chýlí ke konci. Namísto diplomacie však tentokrát slaví úspěch hrubá síla a je velkou otázkou, zda si nečinně přihlížející okolní svět právě nezadělává na závažné problémy do budoucna. Rozuzlení sporu o malé území na Kavkazu je také další ukázkou rychle se měnící geopolitické situace.
Vysoká inflace v roce 2023 postupně klesá. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, nicméně i zde se čísla snižují. V srpnu meziroční inflace činí 8,5 procent. Údaj přinesl Česká statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíční inflace naopak vzrostla o 0,2 procenta. Eurostat zveřejnil odhad, podle kterého inflace v eurozóně za srpen činí 5,3 procent, stejně jako v červenci. Jak vypadá aktuální situace v ostatních státech EU, v USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Sotva se Řekům podařilo dostat pod kontrolu vlnu požárů, už se země potýká s další živelní pohromou. Tentokrát s povodněmi, které způsobila bouře Daniel. Ta nezasáhla jen Řecko, ale i Turecko a Bulharsko a vyžádala si nejméně patnáct mrtvých. Extrémní počasí ohrožuje i další státy u Středozemního moře.
Zatímco ostatní velké světové trhy se čím dál více uzavírají a ochraňují domácí produkci, Evropa zůstává zcela otevřeným trhem. Využívá toho hlavně asijská konkurence, varuje generální ředitelka Asociace sdružující podniky českého železničního průmyslu Marie Alžběta Vopálenská: „Do tendrů se zde může přihlásit kdokoliv. Vzniká tak nerovnováha. Využívá toho hlavně agresivní asijská konkurence, především čínská.“
Mysleli jste si, že cestovní pojištění není po Evropě potřeba? V zemích Evropské unie a ve Švýcarsku však mají čeští cestovatelé nárok pouze na nezbytnou akutní péči. Řada zdravotnických zařízení v turistických oblastech je navíc soukromých, s kartičkou své zdravotní pojišťovny, tedy Evropským průkazem zdravotního pojištění, nemusíte všude uspět.
Česko má v dalších letech podporovat zejména export produktů a služeb s vysokou přidanou hodnotou, což by mělo pomoci k restrukturalizaci ekonomiky. V plánu je také zefektivnění a zpřehlednění státní exportní podpory. Nová exportní strategie také klade důraz na diverzifikaci trhů mimo Evropskou unii. Jde částečně o reakci na současnou geopolitickou situaci.
Válkou zasažená Ukrajina je silně závislá na importu nafty ze zahraničí. Potřebuje totiž čím dál tím více paliva pro provoz vojenské techniky. Část této nafty však paradoxně pochází od nepřítele, upozorňuje německý deník Handelsblatt. Jedním z předních dodavatelů ruského paliva je například maďarský ropný a plynárenský koncern MOL. Ten se z tohoto faktu snaží vyvinit.