turecko syrská válka - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu turecko syrská válka, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
North Atlantic Treaty Organization, tedy Severoatlantická aliance nebo zkráceně NATO, je aliance evropských a severoamerických zemí, jejímž účelem je zajistit svobodu a bezpečnost svých členů politickými a vojenskými prostředky. Členové aliance spolupracují a radí se při řešení bezpečnostních otázek. Všechna přijatá rozhodnutí jsou výsledkem diskuze členských zemí, jsou tedy konsenzem neboli kolektivním rozhodnutím svých členů.
Čtrnáct dní poté, co Turecko a Sýrii postihlo zničující zemětřesení, které si vyžádalo už více než 47 tisíc obětí, se země otřásla znovu. Šest mrtvých a více než 760 zraněných si vyžádalo pondělní zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy stupnice. Uvedla to agentura Reuters.
Počet obětí silných zemětřesení u hranic Turecka se Sýrií přesáhl podle dostupných údajů 47 tisíc. Turecký úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) oznámil, že oblast zasaženou zemětřeseními od 6. února postihlo zhruba 4300 dalších otřesů. Zřítilo se nebo bylo značně poškozeno přes 50 tisíc budov, oznámila ve středu vláda.
Přes 21 tisíc mrtvých a čas pomalu dochází. Prvních 72 hodin po ničivých otřesech v Turecku a Sýrii už uběhlo a šance na záchranu dalších přeživších se zmenšují. „První tři dny jsou nejdůležitější,“ shodují se odborníci. Nikdo přitom neví, kolik lidí je ještě uvězněno pod troskami budov. Když obě země v pondělí ráno zasáhla dvě obrovská zemětřesení téměř hned za sebou, zřítily se k zemi tisíce budov a uvěznily tisíce rodin. Záchranáři závodí s časem, aby je vyprostili předtím, než zavalení lidé podlehnou ...
Pozornost médií se opět více upírá na to, zda Turecko i přes odpor USA podnikne novou pozemní invazi do severní Sýrie, aby oslabilo či rozvrátilo tamní kurdské síly a autonomii. A také k otázce, kdy a za jakou cenu přestane blokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Zásadnější otázkou nadcházejících měsíců je však něco jiného.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Výrobce cementu Lafarge, který působí také v Česku, byl odsouzen ve Spojených státech k zaplacení obří pokuty 778 milionů dolarů, zhruba 19,4 miliardy korun. Firma podle soudu finančně podporovala Islámský stát a další teroristické organizace v Sýrii. Vinu přiznala a pokutu zaplatí.
Prezident Vladimir Putin je po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v takové nemilosti Západu, že jeho možnosti diplomatického manévrování jsou silně omezené. Tento týden poprvé od počátku války vycestoval mimo postsovětský prostor a v Íránu jednal zejména o uspořádaní v Sýrii. Oslabení mezinárodního postavení Kremlu by totiž zjevně rád využil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který má v Levantě dlouhodobé zájmy. Zároveň je důležitým prostředníkem v jednání o uvolnění blokády ukrajinského obilného exportu...
Dobré ráno! Je 200. den roku, svátek má Čeněk, před deseti lety začala válka o syrské Aleppo. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Severoatlantická aliance se zabývá obavami, které Turecko vyjádřilo ohledně rozšíření o Švédsko a Finsko, a chystá se na ně reagovat. Podle agentury AFP to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal opakovaně najevo, že Ankara se staví odmítavě k žádosti o členství této dvojice severských zemí, a tento postoj zopakoval.