turecký palác - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu turecký palác, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Také rok 2023 bude nabitý řadou významných zpráv, které ovlivní mezinárodní trhy. Redakce E15.cz vybrala deset nejzajímavějších zahraničních událostí, které by vám v příštím roce neměly uniknout.
Pozornost médií se opět více upírá na to, zda Turecko i přes odpor USA podnikne novou pozemní invazi do severní Sýrie, aby oslabilo či rozvrátilo tamní kurdské síly a autonomii. A také k otázce, kdy a za jakou cenu přestane blokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Zásadnější otázkou nadcházejících měsíců je však něco jiného.
INFO.cz | Současná situace ukazuje, jak přínosné je pro současné Turecko jeho členství v NATO. I když jej se Západem pojí stále méně zájmů a „nedrží basu“ vůči Rusku, není v izolaci. A svým blokováním rozšíření o Finsko a Švédsko si vymůže nějaký ten ústupek. Na rozdíl od vztahů k dosavadním regionálním rivalům jako jsou Saúdové, Egypt či Emiráty, s nimiž se ekonomicky slábnoucí Turecko usmiřuje ústupky ze své dosavadní politiky, vůči Západu opět jednou jedná sebevědomě z pozice toho, kdo něco tvrdě ...
Zahraniční aktivity prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vzbuzují už delší dobu podezření, že buduje jakousi obdobu osmanské říše. V poslední době jeho snažení o rozšíření vlivu Ankary nabralo na intenzitě, což se projevilo zejména v konfliktu o Náhorní Karabach a ve sporech o těžbu nerostných surovin ve vodách Středozemního moře. Čím je však turecký vládce ambicióznější, tím více nepřátel si vytváří.
Česká republika zvýší svůj příspěvek do rozpočtu Severoatlantické aliance. Nově by do společné kasy měla platit o 42 milionů korun více. Nyní přispívá 580 milionů. Na přerozdělení aliančních nákladů se členské státy NATO dohodly poté, co se svůj příspěvek rozhodly snížit USA. Otázka financování aliance i výdajů na obranu jednotlivých členských států bude jedním z hlavních témat nadcházejícího summitu NATO, který se bude v Londýně konat v úterý a ve středu.
Severoatlantická aliance se v současnosti nachází ve stavu mozkové smrti, prohlásil v rozhovoru poskytnutém britskému týdeníku The Economist Emmanuel Macron. Důvodem je podle něj změna postoje Spojených států a chování Turecka, které před časem podniklo ofenzivu na severu Sýrie. Evropská unie podle francouzského prezidenta musí nyní posílit svou obranyschopnost, a snížit tak závislost na Spojených státech.
Turecko a Spojené státy se dohodly na pětidenním klidu zbraní v severní Sýrii. Po jednáních s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to ve čtvrtek v Ankaře oznámil americký viceprezident Mike Pence. Cílem je, aby se z určené oblasti mohli stáhnout bojovníci kurdských milic.
Čtvrtou sobotu v řadě protestovali lidé po celé Francii proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Demonstrací spojovaných s hnutím takzvaných žlutých vest se zúčastnilo 136 tisíc lidí, tedy zhruba stejně jako minulý týden, informovalo ministerstvo vnitra.
Turecko v úterý poslalo České republice diplomatickou nótu, v níž kritizovalo rozhodnutí soudu propustit kurdského politika Sáliha Muslima. Tureckým novinářům to řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Muslim byl o víkendu zatčen v Praze na základě zatykače vydaného na žádost Ankary. Česká republika zásadně odmítá nařčení z podpory mezinárodního terorismu, reagovalo ministerstvo zahraničí.
Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii.