turkmenistán a rusko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu turkmenistán a rusko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dobré ráno! Je 300. den roku, svátek mají Zoe a Šarlota, před 31 lety získal Turkmenistán nezávislost na Sovětském svazu. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Od rozpadu SSSR v roce 1991 se Rusko snaží udržet si vliv ve čtrnácti okolních nezávislých státech, bývalých sovětských republikách. Ruský prezident Vladimir Putin už před více než dvaceti lety prohlásil, že tyto státy jsou v ruské „sféře vlivu“. Jaký je jejich vztah k Rusku během probíhající ruské invaze na Ukrajinu?
Češi a Poláci podle bývalého ministra pro evropské záležitosti spustili budíček pro Evropu, která si ruskou agresi proti Ukrajině nepřipouštěla. Obě země jako jedny z mála pomáhají ukrajinské armádě dodávkami těžké vojenské techniky.„Potřebujeme více polské ráznosti a méně české opatrnosti,“ míní europoslanec Alexandr Vondra
Zabijáci tanků a vrtulníků včetně legendárních střel Stinger, které sovětským vojákům způsobovaly těžké ztráty už v osmdesátých letech v Afghánistánu, mohou výrazně oslabit ruskou armádu včetně její psychiky. Server E15 sestavil přehled některých zbraní dodaných Ukrajině a nejničivějších ruských prostředků.
Dlouho očekávaný klimatický summit v Glasgow nezačal právě optimisticky. Zástupci Západu peskují největší emitenty v čele s Čínou a Ruskem kvůli slabým závazkům k ochraně klimatu. Událost se navíc koná v době, kdy se plně vyjevila evropská závislost na ruském plynu. Těžba surovin v Rusku a jejich doprava plodí kvanta metanu, skleníkového plynu mnohem účinnějšího než oxid uhličitý. Moskva navíc neváhá využít plyn kdykoli jako geopolitickou zbraň, jak se právě ukazuje v Moldavsku.
Do konce století klesne hladina Kaspického moře o devět až 18 metrů, uvádí studie univerzity v Utrechtu vycházející z dat německých a nizozemských vědců. Při nejhorší variantě 18 metrů by se plocha hladiny moře zmenšila o více než třetinu.
Každý druhý obyvatel planety používá internet a tento podíl každým rokem nezadržitelně roste. Svoboda na síti se však v čase mění a liší se i napříč státy. Potvrzuje to čerstvá studie agentury Comparitech, která v jednotlivých zemích měřila míru volného přístupu uživatelů k sociálním sítím, cenzury politických komentářů a mnohá další kritéria. Jak si ve srovnání stojí Česko?
Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching prostřednictvím telemostu zahájili provoz plynovodu Síla Sibiře, prvního mezi oběma státy. Podle Putina se tím strategická spolupráce obou zemí dostává na novou úroveň a zvýší do roku 2024 hodnotu vzájemného obchodu na 200 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) ročně. Plynovod napojuje Čínu na sibiřská naleziště zemního plynu.
„Naši turkičtí bratři nás přijali jako vlastní,“ prohlásil ve čtvrtek László Kövér. Předseda maďarského parlamentu a zakládající člen vládnoucí strany Fidesz. S ostatními turkickými národy dělí Maďary, alespoň podle poslance Kövera, „příbuzenství, sdílené tradice, jazykové podobnosti i historické vazby“. Maďaři se chystají také na Světové nomádské hry, na kterých se soutěží kromě jiného ve střelbě z luku a jedoucího koně, respektive lovu s pomoci sokolů.
Svoboda tisku se loni zhoršila v celém světě, nenávistné klima vůči novinářům pak panuje především v Evropě a Spojených státech. Vyplývá to z každoroční zprávy mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Česko se v žebříčku 180 zemí oproti loňsku výrazně propadlo o 11 míst na 34. pozici, Slovensko si pohoršilo o deset příček a je 27. Největší svobodu poskytuje médiím Norsko, následované Švédskem, Nizozemskem a Finskem. Na opačném konci žebříčku jsou Severní Korea, Eritrea a Turkmenistán.