tvrdý brexit - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu tvrdý brexit, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Evropská komise zahájila s Británií řízení kvůli tomu, že bývalá členská země Evropské unie odložila zavedení kontrol zboží směřujícího do Severního Irska. Podle unijní exekutivy tím Londýn necelé tři měsíce po završení svého odchodu z evropského bloku porušuje podmínky dohodnuté ve výstupní smlouvě. Spor může skončit až u Soudního dvora EU. Británie tvrdí, že kontroly pouze dočasně odložila a pravidla neporušuje.
Amsterdam se po brexitu stává novým evropským centrem pro byznys, finančnictví a investice. Ačkoli je na podobné soudy možná ještě brzo, nelze si nevšimnout, že hlavnímu městu Nizozemska se v poslední době daří nad očekávání. Od chvíle, kdy Velká Británie oznámila svůj záměr vystoupit z Evropské unie, se řada investic a podnikatelských aktivit přesunula z Londýna právě sem, upozorňuje deník Financial Times.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Velké technologické firmy jako například Google, Facebook či Twitter by měly nést větší odpovědnost za obsah, který se na jejich platformách objevuje, a to zejména ve vztahu k nezletilým uživatelům. Jak v případě převzetí služeb Instagram a WhatsApp společností Facebook, tak u akvizice navigační služby Waze společností Google selhal americký antimonopolní systém, říká předseda britské bankovní asociace UK Finance Robert Wigley.
Spojené království zažívá poprvé od roku 2004, kdy došlo k dosud největšímu rozšíření EU, pokles v počtu zahraničních přistěhovalců. Podle serveru Migration Observatory, který spravuje Oxfordská univerzita, opustilo Británii během prvních tří čtvrtletí loňského roku přes milion migrantů. To je zhruba deset procent všech cizinců trvale žijících v zemi. Většina Čechů se však rozhodla na ostrovech zůstat.
Spojené království není už přes měsíc součástí jednotného evropského trhu. Řada britských firem hlásí od začátku roku velké problémy s exportem. Vadí jim především ohromný nárůst byrokracie. Přesto se najdou společnosti, které se dokázaly rychle adaptovat na nové podmínky a z brexitu prozatím těží. Na jejich úspěchy upozorňuje deník Financial Times.
Vyjednávači Velké Británie a Evropské unie uzavřeli koncem minulého roku obchodní dohodu. Díky na poslední chvíli sjednanému dokumentu odpadla hrozba zavedení cel, přesto bude obchod s ostrovy výrazně komplikovanější. „Největší obavu mám o automobilový průmysl. Propad prodejů nových vozů v Británii byl loni největší od roku 1943. Mám strach o export nejen Škody, Hyundai a Toyoty, ale i výrobců například pneumatik a dalších dílů,“ přiznává Jiří Rak, ředitel kanceláře CzechTrade pro Velkou Británii a Irsko.
Velká Británie se s příchodem roku 2021 definitivně vyvázala z Evropské unie. Začala platit i její nová obchodní dohoda s Bruselem. Zatímco tím jedna bitva pro kabinet premiéra Borise Johnsona skončila, další neméně náročný boj teprve začíná. Jak připomíná například anglický novinář Philip Stephens ve svém silvestrovském komentáři pro Financial Times, Londýn bude po brexitu čelit reálné hrozbě rozpadu Spojeného království.
První pracovní den roku 2021 měl být zátěžovým testem nového režimu po definitivním odchodu Británie z Evropské unie. Na březích Lamanšského průlivu však zatím situace není nijak dramatická. Může to být dáno i tím, že řada firem s přepravou zboží raději vyčkává. Velkou výzvou pro ně bude i obchodování se Severním Irskem. Už o víkendu se ukázalo, že občané Spojeného království mohou mít problémy s cestami do sedmadvacítky.