tymosenkova - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu tymosenkova, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ukrajinský parlament v pondělí večer po vzrušené několikahodinové debatě schválil výnos prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení válečného stavu v zemi po dobu třiceti dnů. Opatření vstoupí v platnost ve středu ráno a potrvá do 27. prosince. K napjaté situaci se během dne vyjádřilo světové společenství, Londýn označil jednání Ruska za akt agrese. Obavy z případné ruské invaze ale částečně míní Mark Galeotti z pražského Institutu mezinárodních vztahů. „Není to předehra k invazi, spíše pokus o vytvoření ...
Kyjevský soud dnes zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta a odvolaného ukrajinského gubernátora Michaila Saakašviliho. Ten čelí obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal na Ukrajině státnímu převratu. Proti rozhodnutí soudu je možné se do pěti dnů odvolat.
Na Slovensku coby ministr financí zaváděl rovnou daň, ve světě má pověst úspěšného reformátora. Jeho reformátorské zkušenosti se teď snaží využít Ukrajina. Ivan Mikloš radí ukrajinskému premiérovi a o čtvrtstoletí nefungující zemi tvrdí, že má obrovský potenciál. Jak na tom Ukrajina doopravdy je?
Po téměř dvou letech věznění v Rusku se dnes domů vrátila ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, kterou Kyjev vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině. Na moskevském letišti Vnukovo mezitím podle ruských médií přistálo letadlo s Jevgenijem Jerofejevem a Alexandrem Alexandrovem propuštěnými z ukrajinského vězení.
Ukrajinský parlament dnes schválil demisi dosavadního šéfa vlády Arsenije Jaceňuka a novým premiérem jmenoval dosavadního předsedu parlamentu Volodymyra Hrojsmana. Zastupitelé zároveň vyhověli žádosti dřívějšího kabinetu a odvolali rezoluci, která negativně hodnotila jeho činnost. Parlament zároveň schválil program nové vlády.
Nejsilnější ukrajinská politická strana Blok Petra Porošenka (BPP) dnes navrhla do funkce budoucího premiéra Ukrajiny dosavadního šéfa parlamentu Volodymyra Hrojsmana. Strana Lidová fronta stávajícího předsedy vlády Arsenije Jaceňuka dala najevo, že je ochotna o návrhu jednat. Hrojsman chce do budoucí vlády povolat bývalého slovenského ministra Ivana Mikloše.
Ukrajina nedokázala využít revoluce přede dvěma lety k dalekosáhlým reformám a potírání proslulé korupce. Z původně široké proevropské vládní koalice s několika zahraničními odborníky zbyla karikatura, která přežívá jen na papíře. V posledních týdnech k tomu vyšlo plně najevo, že zemi stejně jako dříve vládnou podnikatelské zájmy.
Vláda premiéra Arsenije Jaceňuka sice v úterý hlasování o nedůvěře ustála, hluboká vládní krize na Ukrajině ale dál trvá. Hlavní koaliční strana Blok Petra Porošenka (BPP) v parlamentu oznámila, že proevropskou většinovou koalici neopouští, nicméně s Jaceňukovým kabinetem v jeho nynějším složení už spolupracovat nebude. Sněmovně byly předloženy dva nové návrhy na hlasování o nedůvěře vládě.
Z ukrajinské generální prokuratury zmizely všechny svazky s listinami souvisejícími s kauzou bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Oznámil to generální prokurátor Viktor Šokyn. Tymošenkovou v roce 2011 ukrajinský tribunál odsoudil k sedmi letům vězení za překročení pravomocí při sjednávání dodávek ruského plynu. Po loňském únorovém převratu byla obvinění zrušena a bývalá předsedkyně vlády vyšla na svobodu.
Ukrajinský parlament schválil novelu zákona o samosprávě povstaleckých území na východě země a odhlasoval i jejich seznam. Platnost zákona o samosprávě nově podmínil konáním komunálních voleb. Poslanci rovněž přijali usnesení, v němž samozvané lidové republiky v Donbasu označili za "dočasně okupovaná území". V rezoluci vyzvali OSN a Evropskou unii, aby na východ Ukrajiny vyslaly mírové mise. Úprava zákona o samosprávě vyvolala prakticky okamžitě tvrdou kritiku povstalců.