typy vakcín na covid - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu typy vakcín na covid, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S podzimem často přichází také období respiračních onemocnění, mezi něž patří mimo jiné covid-19. Současná varianta se řadí, co se příznaků týče, mezi mírnější typy, přesto může některé pěkně potrápit. Zvláště v případě skupin seniorů, chronicky nemocných nebo lidí s oslabenou imunitou. Jaké jsou příznaky onemocnění covid-19? Kolik stojí testy a jaká platí v současnosti opatření?
Nobelovu cenu za fyziku pro rok 2023 získali Pierre Agostini, Ferenc Krausz a Anne L'Huillierová za využití extrémně krátkých světelných pulzů ke studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Jejich práce může přispět k rozvoji lékařské diagnostiky či elektroniky, uvedla Královská švédská akademie věd.
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství letos získala Maďarka Katalin Karikóová a Američan Drew Weissman. Položili základy pro vývoj mRNA vakcín proti nemoci covid-19. „Laureáti zásadně změnili chápání toho, jak mediátorové RNA (mRNA) vakcíny interagují s naším imunitním systémem. Přispěli tak k bezprecedentnímu tempu vývoje vakcín během jedné z největších hrozeb pro lidské zdraví v moderní době,“ podtrhl Nobelův výbor Karolínského institutu jejich přínos vědě a celému lidstvu.
Nejnovější várka informací, postřehů a zajímavostí ze světa investic.
Dobré ráno! Je 184. den roku, svátek má Šárka. V tento den v roce byl v Istanbulu otevřen most sultána Mehmeda Dobyvatele přes Bosporskou úžinu. Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.
Nastupující hospodářská recese, rostoucí zadlužení států, dopady války na Ukrajině nebo klimatické změny. To jsou hlavní témata, kterými se budou zabývat politici, bankéři, ekonomové a byznysmeni na Světovém ekonomickém fóru (WEF), které odstartuje v pondělí 16. ledna ve švýcarském Davosu.
Svět se stále ještě nedokázal vzpamatovat z pandemie covidu-19, alespoň tedy z pohledu očekávané délky života. Ta se ve většině zemí Západu loni podle nejnovější studie výzkumníků z Oxfordské univerzity a Institutu Maxe Plancka opět snížila. Dva poklesy v řadě podle vědců ukazují, jak hluboce tato virová nemoc zasáhla populaci.
COVID-19 je v posledních měsících trochu stranou veřejného zájmu, ale bohužel nikam nezmizel. Experti se shodují, že během podzimu nás čeká další koronavirová vlna. Nejefektivnější ochranu proti této nemoci představuje očkování. Shrnuli jsme pro vás všechny informace, které o očkování na COVID-19 potřebujete vědět.
Mutace omikron se zatím ve světě drží ze všech mutací nejdéle a také se nám jí podařilo alespoň částečně zkrotit. Zima, která se blíží, však opět rozdmýchává obavy z covidu a narůstající počet případů k tomu jen přidává. Omikron se od těch předchozích variant liší příznaky, průběhem i odolností vůči vakcinaci. Deník E15 připravil přehled informací, které je třeba o variantě omikron a jejích mutacích znát.
Ministerstvo zdravotnictví spustilo očkování čtvrtou dávkou proti covidu-19 už v polovině července, registrace na čtvrtou dávku očkování začala v polovině srpna. Přečtěte si přehledné shrnutí, komu se čtvrtá dávka doporučuje a jak je účinná proti aktuálním subvariantám koronaviru.