ucitel pouze vs vzdelani - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ucitel pouze vs vzdelani, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Před školstvím stojí celá řada výzev. Populačně silné ročníky se hrnou na střední školy, struktura absolventů nepokrývá obory, které požadují zaměstnavatelé, a příchod umělé inteligence může také značně zasáhnout do jeho podoby a praktik. Soukromému sektoru, který mnohdy reaguje na situaci rychleji, se tak otvírá jedinečná příležitost. „Každá nerovnováha na trhu je příležitostí pro soukromé subjekty. To se týká všech stupňů vzdělávání i přes existující byrokratické překážky,“ říká rektor Anglo-American ...
Jitka Votavová je projektovou manažerkou programu Romská stipendia, který poskytuje finanční pomoc aspirujícím romským studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol v celé České republice, a zároveň studentům pomáhá dosahovat svých cílů skrze poskytovaný mentoring či doučování. Povídaly jsme si o postavení Romů v české společnosti, o historických křivdách, o inkluzi, a především o jejím vlivu na přístup Romů ke vzdělání.
Byrokracie. Administrativa. Dokumenty, certifikáty, razítka, podpisy… Kdekomu se při té myšlence zježí vlasy hrůzou, opotí se čelo, noha začne nervózně podupávat. Těžko se najde činnost, která by byla lidmi tak málo oblíbená. Pořádek musí být, ale proč vlastně?
Stovky teoretických požadavků na žáky, nereálná očekávání a rozčarování učitelé – právě tak by se daly popsat rámcové vzdělávací programy (RVP). Unikátní dokumenty, které říkají žákům, co by měli umět, a učitelům, co by měli učit. Realitu ale neformují papíry, nýbrž zcela jiné okolnosti. Žáci tak umí nejlépe především to, co potřebují k přijímacím zkouškám a maturitě a učitele zase drtí hodinové dotace jejich předmětů, které nakonec nejvíc ovlivňují to, co se žáci dozvědí.
Ve svých dvanácti má za sebou Hanka už spoustu životních zkoušek. Rodiče jí a její sestře nevěnovali pozornost, a tak se obě dívky ocitly v péči babičky. Teprve díky ní začaly pravidelně chodit do školy – a i s ní začala mít po čase problémy.
Michaela Šojdrová je českou europoslankyní za KDU-ČSL, hlavní expertkou strany na školství a členkou Výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT) a Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví (FEMM) Evropského parlamentu. Je tedy více než vhodným respondentem na otázky týkající se Brexitu a jeho vlivu na studium na britských univerzitách, na jednotnou maturitní zkoušku, ale i třeba na to, jak by měl podle ní vypadat ideální učitel.
Před třemi lety vznikla organizace Czechitas, která pořádá kurzy z oblasti informačních technologií. Czechitas od jiných projektů odlišuje fakt, že jsou lekce určeny ženám. „Dneska už se informatika prolíná do každého oboru. Lze studovat geoinformatiku, bioinformatiku, na filozofické fakultě logické zpracování přirozeného jazyka. Je těžké si pak vybrat. Studentky se ale mohou uplatnit ve všech odvětvích,“ nastiňuje možnosti v IT sektoru zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová.
Do konce září nelze zvrátit stanovisko Akreditační komise (AK), která nesouhlasí s prodloužením akreditace studijního programu speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK). Uvedla to dnes ministryně školství Kateřina Valachová na demonstraci zhruba dvou stovek studentů proti rozhodnutí AK.
Nejen počty učitelů, ale i kapacita vysokých škol je oříškem, který musí ministerstvo školství nyní řešit. Zahájit studium a doplnit si kvalifikaci hodlá letos 3,9 tisíc učitelů bez pedagogického vzdělání. Přihlášky se dávají do konce března, otázkou je, zda pedagogické fakulty jsou schopné nátlak zvládnout. Existuje však dosud málo prezentovaná forma, která může „kamenným“ školám ulehčit – e-learning.
Vláda chce změnit celý vzdělávací systém. Podle premiéra Nečase je třeba zvýšit zájem dětí a studentů o přírodní a technické obory. Jinak podle něj Česko nebude konkurenceschopné.