učitelský plat - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu učitelský plat, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko je učitelem národů, na tuzemských univerzitách zdarma studují v českojazyčných programech desítky tisíc cizinců i ze západní Evropy. Stát za jejich školné dá ročně miliardy korun. Zpoplatnění studia alespoň této skupiny by mohlo být kompromisem, když vláda odmítá návrh NERV na školné na univerzitách. Největším problémem stále nákladnější vzdělávací soustavy je rychle rostoucí počet učitelů a také asistentů pedagogů, zejména v regionálním školství. Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhuje škrtat, šéf...
Podnikatel Ondřej Kania patří k předním tuzemským expertům na vzdělávání, založil a vede několik špičkových soukromých základních a středních škol včetně sítě American Academy. V rozhovoru pro INFO.CZ mluví o současné situaci v českém veřejném školství i jak ji napravit, o tom, co českým studentům nejvíce chybí a také o nejnovějších trendech v zahraničí.
Ministr školství Petr Gazdík vyčíslil potřebné navýšení rozpočtu školství v příštích čtyřech letech až na třicet miliard. Kromě jiného proto, aby se udrželo tempo růstu učitelských platů. Teď? Copak se školství za poslední léta natolik zlepšilo, aby si učitelé zasloužili zase přidat? Možná někdo z nich, ale plošné zvýšení platů je jen vyhazováním peněz, mohli by mnozí namítnout.
Průměrný plat učitelů vzrostl loni podle predikce ministerstva školství na 48 444 korun. V meziročním srovnání si tak vyučující polepšili asi o devět procent a proti roku 2017 o 53,6 procenta. Vyplývá to z informací, které poskytlo ministerstvo školství. Příjem pedagogických pracovníků včetně například vychovatelek a asistentů pedagoga byl podle predikce úřadu v průměru 45 501 korun.
Prezident Miloš Zeman netradičně na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády Petra Fialy (ODS). Tvoří ji ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a Starostové a nezávislí (STAN). Hlava státu nakonec jmenovala kabinet v podobě, v jaké mu ho Fiala navrhl před měsícem.
Vláda odmítá zvýšit platy učitelů na minimálně 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. A to přesto, že se k tomu zavázala. Proti uzákonění poměru platů zhruba 170 tisíc pedagogů k průměrnému výdělku jsou poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Kritizují je školské odbory, které se snaží socialisty a komunisty přetáhnout na svoji stranu. Šéfka státní pokladny Alena Schillerová (za ANO) argumentuje nedostatkem peněz. Tvrdí, že potřebných 24 miliard korun nemá.
Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna v rámci novely učitelského zákona na pátečním jednání schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Dolní komora o tom rozhodla navzdory nesouhlasu svého školského výboru i ministra školství Roberta Plagy (za ANO).
Platové tarify učitelů by se od ledna měly zvýšit o čtyři procenta. Původně se počítalo s růstem o devět procent. Vyplývá to z nového návrhu vládního nařízení, který kabinet zveřejnil na svém webu.
Úředníků, učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců přibude i napřesrok. Z nynějších 475,4 tisíce lidí se státní správa rozroste o téměř sedm tisíc nových míst. Vláda v návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje na všechny tyto své pracovníky vynaložit 239,9 miliardy korun. Oproti letošku to má být o 12,8 miliardy více. Kritizuje to opozice, analytici i Nejvyšší kontrolní úřad. Do finančního plánu nejsou zahrnuti zdravotníci, kteří jsou placeni z veřejného zdravotního pojištění.
Zajímá vás, jakou část výdělku vám v příštím roce ukousnu daně? Určitě ano, ale radši se neptejte. Odpovědět by vám měla vláda, ale ani ta nemá jasno, jaké částky se po zrušení superhrubé mzdy na výplatních páskách objeví. Pokud vůbec bude zrušená. Ale to prý na beton ano, tvrdí ministryně financí Alena Schillerová (ANO).