učitelský plat - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu učitelský plat, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna v rámci novely učitelského zákona na pátečním jednání schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Dolní komora o tom rozhodla navzdory nesouhlasu svého školského výboru i ministra školství Roberta Plagy (za ANO).
Platové tarify učitelů by se od ledna měly zvýšit o čtyři procenta. Původně se počítalo s růstem o devět procent. Vyplývá to z nového návrhu vládního nařízení, který kabinet zveřejnil na svém webu.
Úředníků, učitelů, policistů a dalších státních zaměstnanců přibude i napřesrok. Z nynějších 475,4 tisíce lidí se státní správa rozroste o téměř sedm tisíc nových míst. Vláda v návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje na všechny tyto své pracovníky vynaložit 239,9 miliardy korun. Oproti letošku to má být o 12,8 miliardy více. Kritizuje to opozice, analytici i Nejvyšší kontrolní úřad. Do finančního plánu nejsou zahrnuti zdravotníci, kteří jsou placeni z veřejného zdravotního pojištění.
Zajímá vás, jakou část výdělku vám v příštím roce ukousnu daně? Určitě ano, ale radši se neptejte. Odpovědět by vám měla vláda, ale ani ta nemá jasno, jaké částky se po zrušení superhrubé mzdy na výplatních páskách objeví. Pokud vůbec bude zrušená. Ale to prý na beton ano, tvrdí ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
V šechny školy v Česku zavřela vláda v rámci opatření proti šíření koronaviru zhruba v půlce března a děti ze dne na den zůstaly doma. V mnoha případech museli učitele začít suplovat rodiče a školy se snažily o distanční vzdělávání on-line. „Krize ukázala obrovské rozdíly mezi školami, ale hlavně mezi jednotlivými učiteli,“ říká Martin Roman, předseda správní rady soukromé základní školy a gymnázia PORG či autor projektu Čtení pomáhá.
Ekonomický marazmus způsobený Covidem otřásl všemi plány byznysových růstů, proto v nejisté době technologické firmy vycítily šanci profitovat na digitálním exilu, do kterého vláda vyhnala učitele zavřením škol. Jenže takřka žádná firma nepřichází s žádnou marketingovou inovací a nemají proto příliš šancí narušit dominanci Microsoftu a Googlu, kteří trhu dominují. Jen opakují chyby z předchozích krizí.
Česko zaostává při plnění doporučení Evropské komise týkajících se udržitelnosti veřejných financí. Vyplývá to z výroční zprávy EK o České republice. V ní se již odráží směřování úřadu pod vedením Ursuly von der Leyenové. Mnohem větší důraz se v analýze ekonomické a sociální situace země klade na environmentální kritéria. Komise současně doporučuje, jakým způsobem by mělo Česko využít prostředky z evropského „zeleného údělu“.
Podle statistik ministerstva školství a tělovýchovy dokončilo magisterské studium na jedné z osmi pedagogických fakult v České republice v minulém roce přibližně 2600 studentů. Absolventi tím získali nejen magisterský diplom, ale především pedagogické minimum, které je pro práci učitele nezbytné. I přes to všechno téměř třetina nových kantorů přemýšlí o odchodu z pedagogického prostředí. Důvodem jsou nejenom nízké platy začínajících učitelů, ale i prvotní šok z reality, která na ně ve třídách čeká.
Hádky o miliardové přesuny ve státním rozpočtu na příští rok pokračují. Ve středečním druhém čtení předložili opoziční i vládní poslanci řadu připomínek. Poslanci upřeli pozornost především na platy učitelů. Opoziční návrhy za desítky miliard korun však zřejmě sněmovna odmítne, ministryně financí Alena Schillerová (ANO) chce podle svých slov co nejméně změn. Finální schvalování čeká rozpočet příští týden.
Pět miliard korun na patnáctiprocentní zvýšení platů učitelů, které požadují Svaz průmyslu a dopravy s Českomoravskou konfederací odborových svazů, by se v plánu státních financí na příští rok našlo. Jsou o tom přesvědčeni nejen opoziční, ale i vládní členové rozpočtového výboru sněmovny.