učňovské obory - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu učňovské obory, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministr školství Roman Plaga (ANO) představil podobu maturitních zkoušek a závěrečných zkoušek na učilištích v roce 2021. Odhalil i podobu absolutirií na vyšších odborných školách a konzervatořích. „Vyslechli jsme si nejen pozici samotných studentů, ale zároveň jsme se o tom bavili s učiteli a řediteli škol a snažili se nalézt takové řešení, které bude zohledňovat složitost současné situace. Věřím, že se nám podařilo najít vybalancované řešení,“ řekl Plaga.
Stát deklaruje, že je v rozpočtu historicky největší množství financí pro rozvoj dopravní infrastruktury. Jak tyto peníze efektivně využít a co čeká stavebnictví do budoucna? "Nesmíme zapomínat na výchovu mladé generace stavařů a je nutné smysluplně nakládat se státním rozpočtem i stavebním materiálem," říká předseda představenstva společnosti Strabag Ondřej Novák.
Stovky houslí prošly rukama Pavla Celého staršího, dnes už legendárního houslařského mistra. K řemeslu přivedl nejen svého syna Pavla, ale vyučil i třináct svých následovníků a tři následovnice. Ano, v Česku ve skoro zapomenutém, ale pro kulturu velmi důležitém oboru, pracují i ženy. V netradičním dvojrozhovoru pro E15 a byznys vyprávějí Pavel Celý starší a Pavel Celý mladší o tom, jak se dostali k houslařině. První proto, aby nemusel do JZD a do traktoru, druhý proto, aby navázal na svého otce. Ale ...
Celosvětově měla loni společnost Schneider Electric působící v elektrotechnickém průmyslu obrat přes 660 miliard korun. Z toho pět procent dává do zavádění novinek a i v Česku tak utrácí vyšší stovky milionů korun. „Nejsme tu od toho, abychom trh měnili. Snažíme se přizpůsobit místním podmínkám a přinášet inovace,“ říká generální ředitel firmy Vladimír Tichý.
Nedostatek řemeslníků v Česku se projevuje výrazným růstem ceny řemeslnických prací, které za poslední dva roky podražily v průměru o čtvrtinu. Největší poptávka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz. Podle středních odborných škol ale zájem o řemeslné obory mírně roste.
Až pět desítek nových minipivovarů vzniká každý rok po celé republice v rámci trendu trvajícího posledních několik let. Společně s rekordně nízkou nezaměstnaností to vytváří tlak na výrobce, kteří mají problém získat zkušené zaměstnance do výroby.
Vláda dokončuje návrh zákona na zavedení mistrovských zkoušek pro řemeslníky. Ty mají za cíl garantovat nejvyšší kvalitu řemeslné práce. Zákon připravují společně ministři školství Robert Plaga a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Po letech odkladů by zákon mohl být předložen letos v létě. „Byl bych rád, kdybychom mistrovské zkoušky rozjeli už v příštím roce. Už by tomu tentokrát nemělo nic bránit, mezi námi dohoda je,“ řekl Havlíček.
V Česku je malý zájem o kuchařský obor. Ještě v roce 2003 se na tento učební obor bez maturity hlásilo přes devět tisíc žáků, loni to byly pouhé čtyři tisíce. A letos ředitelé učilišť předpokládají zhruba stejný zájem.
V čele nejsilnější české odborové centrály stojí pět let. Tři a půl roku velí z této pozice kampani Konec levné práce a nehodlá přestat. „Náš tlak na mzdy je pozitivní, nutí firmy, aby zvyšovaly produktivitu práce,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Nově vzniklý stát si logicky žádal právní úpravy i v oblasti školství. Přestože republika adoptovala dosavadní rakousko–uherský školský systém, bylo nutné přijmout řadu nových zákonů.