učňovské obory praha - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu učňovské obory praha, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Stát deklaruje, že je v rozpočtu historicky největší množství financí pro rozvoj dopravní infrastruktury. Jak tyto peníze efektivně využít a co čeká stavebnictví do budoucna? "Nesmíme zapomínat na výchovu mladé generace stavařů a je nutné smysluplně nakládat se státním rozpočtem i stavebním materiálem," říká předseda představenstva společnosti Strabag Ondřej Novák.
Až pět desítek nových minipivovarů vzniká každý rok po celé republice v rámci trendu trvajícího posledních několik let. Společně s rekordně nízkou nezaměstnaností to vytváří tlak na výrobce, kteří mají problém získat zkušené zaměstnance do výroby.
Počet absolventů učňovských oborů v Česku loni meziročně klesl o pět procent na jedenáct tisíc. Nejhůře dopadly stavební a nábytkářské obory, úbytek byl znatelný zejména u zedníků, truhlářů a čalouníků. Počet naopak nejvíce vzrostl u elektrikářských a strojírenských profesí, vůbec nejvíce přibylo vyučených pekařů. Od roku 2005 se celkový počet absolventů snížil o 42,5 procenta. Uvedl to předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.
Přes krizi v oboru stavební firmy v Praze nepropouštějí zaměstnance. Na stejné úrovni zůstává i počet zaměstnaných cizinců, mezi nimiž převažují Slováci. Vyplývá to z vyjádření firem na dotaz ČTK. Podle údajů Českého statistického úřadu od začátku roku do konce srpna stavebnictví meziročně propadlo o 10,2 procenta, inženýrské stavitelství o 15,6 procenta.
V České republice je v současné době větší poptávka po sládcích, než jich je na trhu práce. Na setkání s novináři to řekl profesor Pavel Dostálek z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). V budoucnu počet nových sládků sice poroste, protože však v posledních letech ročně přibude v Česku na 50 minipivovarů, a nyní jich je již zhruba 300, potřebný počet absolventů z vysokých škol a učňovských oborů ročně nevyjde.
Z českých škol vycházejí nepřipravení absolventi a učňů je málo. Tak kriticky vidí školství tuzemské firmy, které kvůli tomu nevylučují nábor cizinců. U českých žáků je prý třeba zlepšit výuku matematiky a technických předmětů a v případě učňů propojit odborný výcvik s praxí ve firmách, odhalil průzkum společnosti EY mezi 103 podnikateli.
Jako šéf Škoda Electric řídí Jaromír Šilhánek možná největšího producenta trolejbusů v Evropě, jako spolumajitel mateřské Škody Transportation se ovšem dokáže vyjádřit i k celostátním problémům. „Na neustálé změny podmínek pro podnikání doplácejí ve finále hlavně obyčejní lidé,“ říká Šilhánek.
Na 250 profesionálů z oblasti stavebnictví se v březnu sešlo na osmém ročníku Fóra českého stavebnictví. Nejčastěji skloňovanými tématy setkání, jehož se zúčastnili také předseda vlády Petr Nečas a ministři průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj, byly otázky, jak zastavit sestupnou spirálu českého stavebnictví, zvýšit jeho konkurenceschopnost a prosadit prorůstová opatření.
Největší výrobce šumivých i tichých vín v České republice, společnost Bohemia Sekt, má za sebou celou řadu úspěchů. Kromě jiného získala letos titul Vinařství roku, její vína získávají významná ocenění v domácích i zahraničních soutěžích. Značnou zásluhu na tomto úspěchu má dlouholetý generální ředitel této společnosti Josef Vozdecký.
Návrhářka Jana Berg šije šaty pro slavné osobnosti i krásky v soutěži miss. A snaží se pozvednout českou řemeslnou výrobu.