uhlíková neutralita - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu uhlíková neutralita, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na český trh vstupuje dánský technologický startup Agreena, jenž chce zásadně přeměnit zemědělství. Spustí platformu, která bude farmáře finančně motivovat k přechodu na takzvané regenerativní zemědělství neboli ekologické obhospodařování půdy. „Program změní pohled veřejnosti na celý sektor a z farmářů doslova udělá klimatické hrdiny,“ slibuje v rozhovoru pro E15 spoluzakladatel a výkonný ředitel Agreeny Simon Haldrup.
Průmyslová skupina MTX Group miliardáře Petra Otavy, která se skládá ze dvou desítek podniků, připravuje do roku 2030 modernizační investici ve výši sedm miliard korun do udržitelných projektů, zelené transformace a nových technologií „Snažíme se dělat, co dává smysl a vzhledem k tomu, že přibývá i ekonomická motivace, která je způsobená vysokými cenami energií, respektive absolutní nemožností je kontrolovat. To nás v cestě investic do technologií, které nám v konečném důsledku umožní redukovat ...
Na stavební povolení čeká projekt Sousedství, který plánuje postavit královéhradecký developer Noho ve čtvrti Kukleny v Hradci Králové. Na první pohled jeden z mnoha projektů, který přemění zanedbaný areál bývalé koželužny na sto padesát bytů, je ale v několika ohledech pokrokový. Developer chce vytvořit první energetickou komunitu v Česku, v níž budou rezidenti sdílet energii vyrobenou fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly. Díky tomu by se měla čtvrť stát uhlíkově neutrální.
Švédská středopravá vláda premiéra Ulfa Kristerssona, která úřaduje od loňského října, je přesvědčena, že země potřebuje více jaderných elektráren. Nastává tak zásadní obrat v energetické politice severského království, jehož předchozí vlády v posledních dvanácti letech jádro odmítaly. Kristersson věří, že příklon k jádru pomůže srazit vysoké ceny elektřiny, zvýší energetickou bezpečnost země a usnadní i zelenou transformaci průmyslu. Opozice i někteří experti však jeho záměr kritizují.
Evropská komise doporučila unijním státům zablokovat Maďarsku 7,5 miliardy eur, zhruba 183 miliard korun z fondů Evropské unie. Podle německého europoslance za stranu Zelených a známého kritika Orbánova režimu Daniela Freunda je hlasování příležitostí i pro předsednické Česko. „Vaše vláda může ukázat, zda to s potíráním korupce myslí vážně a jestli dokáže tento slib přenést i na celoevropskou úroveň,“ říká Freund v rozhovoru pro deník E15, který vznikl před oznámením Evropské komise.
Stavební sektor čeká náročný rok. Do úzkých ho bude tlačit drahé financování, slabá poptávka i nadále zdražující vstupy včetně energií. Nejen cena, ale i dostupnost jsou zásadními katalyzátory diskuzí o recyklaci materiálů i o možných substitutech. Energeticky méně náročné materiály budou potřeba a stavebnictví se bude muset alespoň v některých oblastech v tomto smyslu transformovat, míní experti. Pokud ho k tomu dosud nedonutily válkou narušené dodavatelské řetězce, dokoná to energetická krize.
Ropa, ze které se vyrábějí pohonné hmoty, plasty i některá léčiva, se na burze dlouhodobě těší zájmu investorů, a to navzdory výzvám souvisejících s uhlíkovou neutralitou. Jaký je rozdíl mezi ropou Brent a konkurenční WTI? Jak vypadá graf aktuální ceny ropy a jaká je výhledová prognóza do budoucna?
Evropská snaha odklonit se od ruských fosilních paliv naplno ukázala, že ani západní země nemají jasno, jaké zdroje energie jsou environmentálně nejméně škodlivé. Už před vypuknutím války na Ukrajině se v EU velmi problematicky hledala shoda na takzvané taxonomii, tedy na označení různých energetických technologií za zelené investice.
Jak se tvoří rajčatový ráj? Co všechno je potřeba k produkci nejen chutných, ale i nutričně bohatých rajčat a jde to zajistit i v Česku? Na tyto a další otázky odpověděl v rámci posledního Tech Talku host z nejpovolanějších. Lukáš Rázl je ředitelem projektu Naše rajče, v přepočtu na kilogramy největšího tuzemského producenta rajčat. Jeho skleníky, stojící na místě bývalé uhelné elektrárny, využívají v maximální možné míře moderní technologie. Rázl vysvětluje, jak pokrok zlevňuje a zároveň zkvalitňuje ...
Po ekologických obalech, brčkách či udržitelném oblečení postupně „zelenají“ i hračky. Americký výrobce hraček Mattel několikanásobně zvýšil počet udržitelných hraček za poslední dva roky a do roku 2030 chce, aby jeho celá produktová řada stoprocentně „zezelenala“. Pozadu nezůstává ani konkurenční Hasbro, Lego Group nebo Toynamics.