uhlíková neutralita - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu uhlíková neutralita, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nedávné prohlášení švédské ministryně pro klima a energetiku Rominy Pourmokhtariové, že její země potřebuje ztrojnásobit ve dvou nadcházejících desetiletích instalovaný výkon svých jaderných elektráren a postavit alespoň deset nových velkých reaktorů, vyvolalo ohlas médií, i když bylo učiněno uprostřed horkého a ospalého prázdninového léta.
Počet a výkon tuzemských solárních elektráren zrychluje svůj růst. Jen za první pololetí jich bylo připojeno o 69 procent více než za celý rok 2022, a obor tak podle Solární asociace kráčí k překonání hranice jednoho gigawattu instalovaných elektráren za rok, což je zhruba stejný výkon, jaký má jeden blok jaderné elektrárny Temelín. Vyplývá to z dat distributorů elektřiny.
Přechod doručovacích služeb na elektřinu je tu. Než se ale zásadně posunou od spalovacích motorů, nějakou dobu to potrvá. Češi jsou na doručování velmi citliví, vyžadují obří kvalitu za málo peněz, traduje se mezi internetovými obchodníky. Lze i s vozidly poháněnými elektřinou takové nároky uspokojit? Vypravili jsme se za lídry trhu, abychom prověřili jejich připravenost na dobu udržitelnou.
Velké evropské těžební společnosti Shell, BP či TotalEnergies revidují své plány na odklon od fosilních paliv a příklon k obnovitelným zdrojům. K přehodnocení záměrů je přiměly válka na Ukrajině, obavy o dostatek ropy a plynu a lákavé zisky z nich. Shell kupříkladu upouští od záměru snižovat v nejbližších letech objem produkce ropy. Tento vývoj vyvolal ostrou kritiku ze stran ekologických aktivistů.
Česká republika bude muset do transformace na bezuhlíkovou ekonomiku do roku 2050 investovat 3,2 bilionu korun. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek představily poradenská firma Boston Consulting Group a Aspen Institute. S investicemi je podle ní potřeba začít okamžitě a musí se zaměřit na podporu technologií, které lze vyvážet do ostatních zemí. Jedině tak si Česko v konkurenci evropských států udrží silnou pozici a vysokou životní úroveň obyvatel, míní autoři studie.
Současné ceny emisních povolenek jsou nyní v Evropě na „správných“ úrovních, říká ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ Paul Jackson, globální vedoucí výzkumu alokace aktiv společnosti Invesco. Jackson připouští, že vysoké ceny za uhlík podlamují konkurenceschopnost některých evropských odvětví – v jiných oblastech však podle něj zase konkurenceschopnosti prospívají.
Průmyslová skupina MTX Group miliardáře Petra Otavy, která se skládá ze dvou desítek podniků, připravuje do roku 2030 modernizační investici ve výši sedm miliard korun do udržitelných projektů, zelené transformace a nových technologií „Snažíme se dělat, co dává smysl a vzhledem k tomu, že přibývá i ekonomická motivace, která je způsobená vysokými cenami energií, respektive absolutní nemožností je kontrolovat. To nás v cestě investic do technologií, které nám v konečném důsledku umožní redukovat ...
Vedení jedné z největších skupin českého autoprůmyslu Brano, která generuje miliardové obraty, přebírá po otci Pavlu Juříčkovi syn Václav, nově jediný člen představenstva hlavní entity Brano, a. s. Rodinný podnik poznával odspoda, také ale dva roky stavěl na nohy byznys v Číně, který dnes patří k nejvýkonnějším. Vedení podniku přebírá v době, kdy prochází autoprůmysl historickou proměnou. „Pokud chceme přežít, musíme následovat automobilky na trhy, kam se přesouvají. Nebyli bychom konkurenceschopní, ...
Ministři energetiky zemí EU se poprvé zabývali novým návrhem Evropské komise na reformu trhu s elektřinou. Ta je reakcí na loňské turbulence, kdy ceny elektřiny vyhnal nahoru drahý zemní plyn. Hlasitě se ozýval požadavek, aby byla tato „pupeční šňůra“ přerušena a trh postaven na nových základech. Komise nepřišla s hlubokou reformou, ale jen s víceméně kosmetickými úpravami. Nikoho asi nenadchnou, ale mohly by díky tomu projít.
Už v roce 2025 budou muset velké společnosti, s jejichž cennými papíry se veřejně obchoduje, poprvé povinně vypracovat a zveřejnit takzvané nefinanční reporty. V dalších letech pak budou následovat další firmy včetně menších a středních podniků. „První výraznou změnou je povinnost zveřejnit všechny požadované informace jako součást výroční zprávy, a ne jak tomu bylo doposud v samostatné zprávě. S tím bude spojena povinnost auditu,“ říká v rozhovoru pro E15 partnerka poradenské společnosti EY Alice Machová...