ukončení dohody o provedení práce - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ukončení dohody o provedení práce, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dle zákoníku práce je možné v případě DPČ vykonávat práci pouze v rozsahu nepřekračujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby v průměru (posuzuje se za dobu trvání dohody o pracovní činnosti, nejdéle za 52 týdnů). Je potřeba, aby odměna byla vyplácena za „hodinu práce“, jelikož v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr je pracovní doba maximální pracovní dobou, po kterou může zaměstnanec vykonávat pro zaměstnavatele práci, tedy nemusí být vždy stejná a neměla by za ni náležet fixní odměna, ale...
Jste student, důchodce, máma na rodičovské, OSVČ nebo i zaměstnanec, který si chce přivydělat nějaké korunky navíc? Pak vás možná bude zajímat dohoda o provedení práce, která patří mezi velmi časté smluvní vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro takové případy. I u této smlouvy je ale potřeba dodržet několik pravidel. Jaké?
Máte pravidelnou vedlejší činnost v rozsahu do 20 hodin týdně a měli byste ji rádi i dobře zasmluvněnou? Pak vás jistě budou zajímat podrobnosti k dohodě o pracovní činnosti. Často ji využívají třeba studenti, důchodci nebo maminky na rodičovské. Čím se liší od dohody o provedení práce? Jak se počítá a co by měla obsahovat smlouva?
Při odchodu do předčasného důchodu během roku 2022 vzniká v některých případech nárok na daňovou vratku. Podívejme se na praktické příklady.
Možnost požadovat přechod na pracovní poměr, anebo právo odmítnout pracovní úkol, který nebyl včas oznámen. To jsou jen některé ze změn u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, které má do našeho právního řádu přinést evropská směrnice.
Zákoník práce přiznává zaměstnanci při ukončení pracovního poměru z vyjmenovaných důvodů právo na odstupné. Pokud se ale zaměstnanec vrátí do zaměstnání k témuž zaměstnavateli, může mu vzniknout povinnost odstupné zase vrátit. A to nejen při uzavření nové pracovní smlouvy, ale i dohody o pracovní činnosti.
Nový zákon lex Ukrajina II byl přijímán v Poslanecké sněmovně jako motivace pro uprchlíky ke vstupu na trh práce, tu je ale podle Magdy Faltové, ředitelky Sdružení pro integraci a migraci a předsedkyně výkonného výboru Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty třeba hledat jinde. Například ve formě zkrácených úvazků, jazykových kurzů a vzdělávání.
Přestože se stát spolu s neziskovými organizacemi od začátku války na Ukrajině snaží vytvořit pro uprchlíky podmínky pro legální práci přímo pro zaměstnavatele, a tak zabránit jejich vstupu do šedé ekonomiky, zdaleka ne vždy se to daří. Dokazuje to příběh ukrajinské jeřábnice Eleny Vasiltsevy, kterou redakce deníku E15 sleduje od příjezdu do Česka přede dvěma měsíci. Zatím získala zkušenost s prací ve dvou skladech nadnárodních korporací – v obou případech zprostředkovaně, a podruhé dokonce bez platné ...
Onemocněl vám nečekaně člen rodiny? Pokud s vámi sdílí domácnost, můžete využít možnosti ošetřovného. Kolik peněz za ošetřování člena rodiny dostanete? Pomůže vám naše kalkulačka OČR.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?