ukrajina aktuálně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ukrajina aktuálně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kanadě komentoval možnost, že by Ukrajina během války zorganizovala prezidentské či parlamentní volby. Ty prezidentské by se měly uskutečnit na jaře příštího roku, ukrajinské zákony však pořádání voleb během válečného stavu zakazují. „Společnost je proti tomu (volbám), protože jsme ve válce,“ řekl Zelenskyj, podle kterého pořádání voleb je „velmi komplikovanou bezpečnostní otázkou“. Dění na Ukrajině sledujeme v online přenosu níže:
Čína se v posledních letech neustále překonává v exportu solárních panelů. Dynamiku mu dodala válka na Ukrajině a evropská snaha odpoutat se od ruských zdrojů. Vývoz panelů z Číny do Evropy prudce vzrostl i v prvním pololetí letošního roku, přestože se v sedmadvacítce kriticky hovoří o nahrazování jedné energetické závislosti za jinou. Peking však může na svou snahu chrlit fotovoltaické komponenty v enormním množství brzy doplatit. Výrobní kapacita začíná být větší než poptávka a některé producenty zřejmě ...
Dopady války na Ukrajině vyostřily mezi ekonomicky mocnými sousedy spor o budoucí podobu evropské energetiky. Zatímco tradiční jaderná velmoc Francie sází na modernizaci své flotily reaktorů, Německo po odchodu od atomu a bez ruského plynu složitě hledá vlastní zelenou cestu. Nesoulad jejich zájmů může zmařit plány na unijní reformu trhu s elektřinou a oslabit Evropskou unii před vnější konkurencí.
Cena ropy, která v posledních týdnech výrazně vzrostla, zvedá i kurzy akcií těžařských firem v USA i v Evropě. Burzovně obchodovaný fond iShares U.S. Energy ETF si od konce června připsal téměř 20 procent. Jeho součástí jsou koncerny jako ExxonMobil, Chevron či ConocoPhillips. Akcionáři navíc těží i z rostoucích dividend.
Kosovský startup Gjirafa, do kterého vložila peníze řada českých investorů včetně šéfa Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, druhého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského nebo zakladatele Credo Ventures Ondřeje Bartoše, chystá prvotní úpis akcií na newyorské technologické burze Nasdaq. IPO by mělo podle plánů zakladatele Gjirafy Mergima Cahaniho ocenit firmu na miliardu dolarů, čímž by se podstatně zhodnotily i podíly českých investorů. A Gjirafa by se zároveň stala prvním jednorožcem z albánsky mluvících ...
Michal Žofaj, správce fondu ČSOB Akciový srdce Evropy vyhledává investiční příležitosti v regionu, který je nám velmi blízko. Zaměřuje se totiž na společnosti, které jsou obchodované na středoevropských trzích se statusem Evropské unie (Polsko, Maďarsko, Česká republika, Slovinsko a Rakousko). Jak atraktivní jsou zde investiční příležitosti a které společnosti mají aktuálně významné zastoupení v jeho portfoliu? Nejen na tyto otázky nám odpoví sám správce fondu.
Českému prodejci stavebnin Pro-Doma loni meziročně vzrostly tržby o polovinu z 10 miliard na 15,3 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA stoupl o třetinu na 1,24 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, kterou zveřejnila ve Sbírce listin. Podle ní byl rok 2022 nejúspěšnějším rokem společnosti vůbec. Do výsledků se podle Pro-Doma podepsaly digitalizace, transformace dřívějších procesů a změny v obchodní politice.
Slovensko na podzim čekají předčasné parlamentní volby, ve kterých se budou o přízeň voličů ucházet dobře známé i nově vzniklé politické subjekty. Ty zatím poslední v roce 2020 vyhrálo hnutí OĽaNO a premiérem se stal Igor Matovič. Jeho preference ovšem prudce klesly a do rolí favoritů se stavějí jiní kandidáti. Kdo se o post premiéra uchází a co říkají aktuální volební průzkumy?
To ráno bylo strašlivé. Nejen že odstartovalo další éru bezpráví a zbytečné agrese, ale leckdo v něm viděl také spouštěč pro byznysovou torturu. Hodiny ukazují 05:07, kalendář pak čtyřiadvacátý únor roku 2022. Na ukrajinské území letí první ruská raketa a ta nejčernější očekávání se bohužel zase jednou naplňují. Dveře energetické krize, inflačního boomu a byznysového chaosu rozráží ruský voják dokořán a azbukou vrývá do oprýskané omítky mezinárodních vztahů slovo zkáza.
Jurij Karpinskyj řídí společně s otcem a bratrem skupinu Ekran, která působí v západoukrajinském městě Stryj. Až do loňského roku zaměstnávala stovky lidí. Pak ale začala ruská invaze, jež otřásla jejich podnikáním i soukromým životem. Jaké je dělat byznys uprostřed války a za jakých podmínek si dokáže představit uzavření míru s Ruskem, říká ukrajinský podnikatel v rozhovoru s e15.