umělé ostrovy v jihočínském moři - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu umělé ostrovy v jihočínském moři, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Spojené státy a Japonsko se dostaly do vzdušných incidentů s Čínou nad Východočínským mořem. Šlo o dvě na sobě nezávislé události, které se ale staly v rozmezí dvou dnů ve sporné oblasti, o jejíž kontrolu dlouhodobě Čína usiluje.
Čína a Rusko uspořádají v září společné vojenské cvičení v Jihočínském moři, sdělil dnes podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva obrany. Oznámení přichází dva týdny poté, co mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé čínské územní nároky ve strategicky významné oblasti Jihočínského moře. Peking verdikt neuznal.
Čína bude ode dneška do čtvrtka pořádat vojenské manévry u svého ostrova v Jihočínském moři. Část moře proto uzavře. Oznámení přichází jen pár dní poté, co mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé čínské územní nároky v Jihočínském moři.
V příštích 10 letech zvýší Austrálie výdaje na obranu o téměř 30 miliard australských dolarů (téměř 529 miliard korun). Oznámil to premiér Malcolm Turnbull. Země tak reaguje na obavy spojené s možnou vojenskou expanzí Číny v regionu. Nejvíce peněz hodlá Canberra investovat do flotily ponorek. Dlouhodobý plán modernizace armády počítá s jejím rozšířením na 12, což je dvojnásobek proti současnému stavu.
Čína rozmístila své stíhačky na jednom ze sporných ostrovů v Jihočínském moři, kde již dříve instalovala raketové systémy země-vzduch. S odvoláním na nejmenované americké představitele o tom informovala TV Fox News. Jistý americký činitel podle agentury Reuters uvedl, že Peking na sporný ostrov posílá své vojenské letouny pravidelně. Americké Středisko pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) zase oznámilo, že Peking instaloval na sporných ostrovech v Jihočínském moři radarová zařízení.
Čína brzy dokončí některé ze stavebních projektů na sporných Spratlyho ostrovech v Jihočínském moři. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo zahraničí. Stavební aktivity dlouhodobě kritizují Spojené státy a země ležící v oblasti, které si na části území rovněž činí nárok. Washington dnes reagoval obavami z dalších plánů Pekingu na budování vojenských objektů na ostrovech.
Čína trvá na tom, že má právo budovat v Jihočínském moři umělé ostrovy a tvrdí, že jejich využití bude čistě mírové. Okolní země jsou znepokojeny tempem, jakým si Čína snaží upevnit nad regionem kontrolu, zatímco USA se obávají, že Čína ve sporné oblasti zavede identifikační zónu pro letadla. To dnes vysoký představitel čínské armády na bezpečnostní konferenci v Singapuru nevyloučil, řekl ale, že vše bude záviset na bezpečnostní situaci v regionu.
Čína zahajuje výstavbu dvou majáků ve sporné oblasti v Jihočínském moři, na kterou si dělá nároky řada dalších států. Peking také zveřejnil novou obrannou strategii, jejímž cílem je posílit potenciál čínského námořnictva ve větší vzdálenosti od pobřeží Číny.Ta počítá i s posílením schopnosti armády nasadit jaderné zbraně.
Čína dál rozšiřuje své území na sporných Spratlyho ostrovech v Jihočínském moři a stále intenzivněji tam buduje novou umělou pevninu. Od začátku roku 2014 vznikly umělé ostrovy o rozloze přes 800 hektarů, přes tři čtvrtiny z této plochy Číňané vybudovali během letoška. Vyplývá to z nové zprávy amerického Pentagonu, která byla zveřejněna v pátek.