uprchlíci a mráz - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu uprchlíci a mráz, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Už týden čelí Ukrajina ruské agresi, jejíž rozsah šokoval celý svět. Zřejmě nejzávažnější vojenský konflikt v Evropě od konce druhé světové války citelně doléhá také na pohraniční regiony sousedních států. Od začátku útoku již opustilo Ukrajinu více než 670 tisíc uprchlíků. Z toho přibližně 450 tisíc osob zamířilo do Polska. Tamní úřady, bezpečnostní složky a dobrovolníci však zatím zvládají situaci velmi dobře.
Řecko čeká podle odhadů rekordní sezóna a hotely mají praskat ve švech. Jejich majitelé se však obávají, aby místo hostů nemuseli v pokojích ubytovávat migranty. S tín totiž počítá nový plán řecké vlády, na kterém se dohodla spolu s OSN. „Není za tím rasismus nebo nenávist vůči cizincům. Musíme se zase začít soustředit na to, co nás nejvíce živí. Tím je turismus,“ brání se hoteliéři.
Teploty klesající hluboko pod bod mrazu vedle Česka zasáhly i další evropské země, úřady hlásí desítky mrtvých. V Maďarsku a Srbsku extrémní mrazy ohrožují na životě také uprchlíky, kteří tam přežívají v improvizovaných podmínkách.
Joshua Kriesmann za sebou ještě nemá ani maturitu, s kamarády už ale založili neziskovou organizaci s úctyhodným cílem: pomáhat nově příchozím do Německa s jejich integrací, stejně tak jako pomáhat německým studentům poznávat odlišné kultury. V rozhovoru najdete odpovědi na otázky, jak se jim daří tohoto cíle dosahovat, proč vůbec vlastní organizaci založili a čeho se na současné migrační situaci obávají.
V členské základně německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové poklesla po silvestrovských sexuálních útocích proti ženám připisovaných imigrantům nálada "pod bod mrazu". Šéfku vlády o tom informovaly stranické špičky, které se sešly na uzavřeném zasedání v Mohuči a dlouho se radily o východiscích z nastalé krize. Představitelé CDU naléhají po útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších městech na zpřísnění imigračních zákonů. To považuje za nezbytné i Merkelová.
Počet uprchlíků přicházejících do Evropy severní arktickou cestou v posledním týdnu výrazně klesl. Jejich cestu přerušil nedostatek jízdních kol. Pouze na nich totiž mohou hranici Ruska s Norskem překonat. Kvůli zákonům nemůžou jít pěšky, pod hrozbou pokuty je nesvezou ani místní řidiči.
Dosavadní způsob řešení migrační krize, kdy země na takzvané balkánské migrační trase uprchlíky jen přes své území posílaly dál na západ Evropy, musí skončit. Po několikahodinovém jednání lídrů států zasažených migrací to dnes krátce po půlnoci na tiskové konferenci prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Uvedl také, že nyní výrazně postižené Slovinsko ještě do týdne dostane pomoc ve formě 400 policistů.
Kolem 42 tisíc migrantů žije v Německu nadále ve stanech, které nechrání své obyvatele před nízkými teplotami. Vyplývá to z průzkumu deníku Die Welt mezi jednotlivými spolkovými zeměmi. Před nadcházející zimou chtějí zemské vlády stany uzpůsobit mrazivému počasí, ne všechny to prý ale zvládnou.
Ve stínu pod stromy u staré továrny na severu Srbska odpočívá několik Syřanů a Afghánců. Mezi odpadky po těch, kteří tu byli před nimi, čekají na setmění, kdy se chtějí pokusit dostat přes nedalekou maďarskou hranici do Evropské unie. Již za měsíc se situace v oblasti nejspíš změní, Maďarsko totiž plánuje do konce srpna dostavět čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý plot, který má zastavit uprchlíky, kteří utíkají před válkami a chudobou na Blízkém východě a v Africe za lepším životem.
Dialog mezi Severní a Jižní Koreou nikdy nebyl snadný, akademici z obou zemí se ale nyní sešli v Pchjongjangu, aby se pokusili alespoň sjednotit jazyk, jímž lidé na severu a na jihu Korejského poloostrova mluví.