uroda brambory - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu uroda brambory, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Úroda základních obilovin bude letos v Česku o 4,7 procenta vyšší než loni. Více bude také řepky, její úroda vzrostla téměř o 13 procent na 1,156 milionu tun. Nižší bude naopak úroda brambor, cukrovky, máku nebo kukuřice.
Devět tisíc tun škrobu za téměř 140 milionů korun vyveze letos do Číny firma Lyckeby Amylex z Horažďovic. Vzhledem k omezením pro gastroprovozy v Evropě nabývá asijský trh pro škrobárnu na významu.
Ovoce, některá zelenina, ale i vepřové maso či uzeniny jsou letos až o dvacet procent dražší než loni. Způsobila to koronakrize. Nejen v Česku chybějí lidé, kteří by sklízeli úrodu, a také podražila jejich práce.
Kalamita hrabošů, prasečí mor, drahé potraviny, slevové akce či vztahy dodavatelů potravin a obchodníků. To jsou jen některá z témat, která během roku řešilo ministerstvo zemědělství. Významně se ho dotýká i problém bruselského auditu zemědělských dotací nebo budoucí zemědělský rozpočet. „Máme být jednou z nejvíce poškozených zemí. Všechno ale stojí peníze a nemůžeme na zemědělce valit čím dál více věcí a dávat jim na to čím dál méně peněz,“ tvrdí ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Sucho a dozvuky loňské neúrody vyhnaly ceny brambor do výšin. V červnu lidé zaplatili za kilogram 27 korun, meziročně o 47 procent více. Zároveň to byla rekordní průměrná spotřebitelská cena za měsíc v posledních deseti letech.
Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražilo především bydlení, potraviny a některé služby jako například pojištění. Naopak levnější byly oděvy a poštovní a telekomunikační služby. Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,6 procenta.
Hranici dvaceti korun za kilogram překročila koncem loňského roku průměrná cena brambor. Tentokrát ji nebylo možné snížit levným dovozem.
Zelenina na pultech zdražuje o desítky procent. Zdražovat budou také přední zpracovatelé.
Vyšší ceny brambor, oleje, ale i pracovní síly donutily výrobce slaných pochutin Intersnack ke zdražení. Česká dcera stejnojmenného německého gigantu Intersnack, která v Česku prodává značky slaných pochutin Bohemia, Chio a Pom-Bär, zdraží od příštího roku svůj sortiment o pět až sedm procent.
Výnos brambor, které se zavlažují kapkovou závlahou v suchém roce, může být téměř až trojnásobný. Ve vlhčím roce to může být o 30 až 90 procent více, vychází dosud z výzkumu, který provádějí vědci z brněnské Mendelovy univerzity na pozemcích Školního zemědělského podniku v Žabčicích na Brněnsku. Studují, jak ideálně brambory zavlažovat, řekl ředitel podniku Radomil Měřínský.