urychlovač castic - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu urychlovač castic, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Stále více firem se zapojuje do poznávání a průzkumu vesmíru a vesmírné projekty se v poslední době objevují i v Česku. Odkud se bere vlna kosmické renesance? Jak změní nový vesmírný dalekohled Jamese Webba lidské poznání vesmíru? A jak se Češi podílejí na provozu urychlovače částic CERNu? Nejen o tom mluvil v dalším vydání E15 Castu Nikita Poljakov s teoretickým fyzikem Petrem Kulhánkem.
... světě Velký hadronový urychlovač (LHC) ve švýcarsko... testů a srážek částic. Připomeňme, že hned... té doby teoretizované částice známé jako Higgsův... též jako „božská částice“, což je mezi... zatím o nejdůležitější částici, která byla v..., která dává ostatním částicím hmotnost.
Energetická společnost ČEZ se podílí na stavbě urychlovače částic nedaleko německého Darmstadtu. Po dokončení se projekt FAIR stane jedním z největších urychlovačů na světě, který bude sloužit potřebám 3000 vědců z více než 50 zemí v četně Česka.
Bývalé Československo bylo po Spojených státech a Sovětském svazu třetí zemí, která v první polovině šedesátých let zkonstruovala funkční laser, jehož základy předpověděl už Albert Einstein. I proto se Evropská unie v roce 2011 rozhodla vybudovat v Dolních Břežanech u Prahy unikátní laserové centrum ELI Beamlines. Jeden z jeho čtyř laserů vysílá vůbec nejintenzivnější pulsy na světě. Od roku 2019 využívají centrum vědci prakticky z celého světa. Dalšími zákazníky mohou už brzy být i evropská kosmická ...
Do Slovinska opět zamířila tuzemská investiční skupina ARX Equity Partners – koupila totiž tamní společnost Instrumentation Technologies (I-Tech). Ta se zabývá vývojem a výrobou specializovaných přístrojů používaných pro vědecké účely v urychlovačích částic. Kromě toho společnost využívá vlastní know-how a výzkumné oddělení například k vývoji a výrobě přístrojů určených pro protonovou radioterapii.
CERN chce postavit nový urychlovač částic Future Circular Collider. Má umožnit realizovat srážky částic nebývalé energie a intenzity. Za 9 miliard eur vznikne 100 km dlouhý podzemní tunel.
Studoval matematickou fyziku na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, Teorii elementárních částic na Durham University ve Velké Británii a získal doktorát z institutu Nielse Bohra v Kodani. Pavel Jež si coby absolvent Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku prošel nemalým kusem vědeckého světa. Během studií navštěvoval mimo jiné i Evropskou organizaci pro jaderný výzkum, známou též jako CERN, kde se s belgickým týmem podílel na zkoumání částice Higgsův boson. O co se vlastně jedná, jak je ...
Fyzikům pracujícím na Velkém hadronovém urychlovači (LHC) se v uplynulých dnech podařilo poprvé urychlit celý atom. Experiment by jakožto potvrzení konceptu měl vést k přípravě nové série pokusů pod kódovým označením Gamma Factory. V jejich rámci by se v budoucnu z LHC měla stát „továrna“ na gama záření, za jehož pomoci by při specifických podmínkách mohly vznikat masivní částice, dost možná i temná hmota.
Fyzikové pracující na experimentu ATLAS na Velkém hadronovém urychlovači v CERN potvrdili existenci unikátního fotonického jevu, který poprvé předpověděli Hans Heinrich Euler a Werner Heisenberg (známý díky principu neurčitosti) v roce 1936 a který tehdy nazvali "rozptyl světla světlem" (light-by-light scattering).
Pojem Big data, ještě před pár lety používaný spíše v odborné sféře informačních technologií, se v posledních pár letech stává téměř celospolečenským tématem. Kromě momentů, kdy se velké firmy, fungující právě na těchto datech (Google, Facebook a další), chlubí novými funkcemi, se objevují také cílené snahy téma otevřít širší veřejnosti. Pražská galerie DOX například nedávno spustila výstavu Big Bang Data, která se právě fenoménem „velkých dat“ zabývá.