usa FED - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu usa FED, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Už jen pár dní zbývá do momentu, kdy mohou americkému federálnímu rozpočtu dojít peníze a přestane platit své účty a splácet dluhy. Důvodem je blížící se „náraz“ do dluhového stropu ve výši 31,4 bilionu dolarů. Hrozbu, která už hýbe finančními trhy, se snaží odvrátit vyjednavači zastupující administrativu prezidenta Joea Bidena a zástupce republikánů v americkém Kongresu. Jedna z významných ratingových agentur mezitím oznámila, že zvažuje snížení úvěrového ratingu USA.
Trhy podobně jako jednotlivci čas od času propadnou iluzím a vytvářejí si vlastní verze reality. Aktuální vývoj amerických akcií je zářným příkladem. Našponované valuace by ospravedlnila pouze značná dávka perfekcionismu a ideální souběh budoucích událostí. Přitom širší makrovýhled zůstává mimořádně komplikovaný.
Technologické firmy z kalifornského Křemíkového údolí mají pádné slovo ve Washingtonu, říká v dalším dílu podcastu PFI Talks Krisztián Orbán, zakladatel investičního fondu Oriens. I proto se americká centrální banka Fed v únoru zaručila za všechny vklady těchto společností v Silicon Valley Bank (SVB), která padla kvůli špatným byznysovým rozhodnutím. „Své peníze jsme z SVB dostali ven včas,“ říká Orbán, jehož fond je na krizové situace zvyklý.
Bankovní domy po celém světě zažívají nelehké časy. Ve Spojených státech zkrachovaly vedle Silicon Valley Bank ještě další tři banky. Problémy se nevyhnuly ani Evropě, kde se do existenčních potíží dostala zdánlivě neotřesitelná švýcarská banka Credit Suisse. „Tato banka doplatila na dlouhodobý řetězec svých nesprávných rozhodnutí a skandálů z nedávné minulosti i současnosti, říká v rozhovoru Martin Majdloch, partner oddělení consultingu pro finanční instituce v regionu střední Evropy z EY Česká republika.
Na inflaci zareagovali centrální bankéři v Evropě i v USA opožděně. Po počátečním otálení se však postupně pustili do nejagresivnější utahovací kampaně od osmdesátých let. Ta pozvolna začíná přinášet ovoce. Dezinflační proces v západním světě nabírá na obrátkách a cyklus zvedání sazeb tak vstupuje do své finální fáze.
Americkému hospodářství dochází šťáva. Tempo růstu HDP v prvním čtvrtletí podle údajů zveřejněných ve čtvrtek významně zpomalilo, a tak není divu, že rostou obavy, že ekonomika USA míří do recese. K tomuto scénáři se kloní i ekonom a stratég investiční společnosti Fidelity International Salman Ahmed. „Již nějakou dobu jsme v táboře těch, jejichž základním scénářem je recese. Pravděpodobnost, že se tak stane v horizontu šesti až dvanácti měsíců, je podle nás okolo 80 procent,“ řekl v rozhovoru pro E15.
Rétorika a realita nejdou vždy ruku v ruce. ČNB se snaží trhy verbálně ujišťovat, že udělá vše potřebné pro znovunastolení cenové stability. Její kroky však s tímto odhodláním nesouznějí. V kontextu neakceptovatelně vysoké inflace není postoj národní banky dostatečně restriktivní. V poslední době se s ohledem na citelný nárůst mezd v průmyslu opět začíná možnost dalšího zvedání úroků opatrně skloňovat. Obnoví ČNB protiinflační kampaň?
Intuitivní logika napovídá, že vyšší úrokové sazby mohou poslat do hledáčku investorů monstrózní státní dluhy, což se v případě zemí s obzvláště vratkými veřejnými financemi projeví strmým nárůstem výnosů vládních dluhopisů. Ani pohled na obvyklé podezřelé z jižního křídla EU však nenabízí důvod k panice.
Poslední dva roky na globálním devizovém trhu kraloval americký dolar. A platilo to jak při pohledu na dolarový index měřící výkonnost zelených bankovek vůči šesti nejvýznamnějším světovým měnám, tak i pokud se podíváme na nejobchodovanější měnový pár na světě – kurz eura vůči dolaru. Právě na něm je patrné dlouhodobé nadhodnocení dolaru proti společné evropské měně. Například podle parity kupní síly by měl kurz dle propočtu OECD činil více než 1,3 dolaru za euro.
Největší záchranná akce americké centrální banky od roku 2008. Brutální cenový otřes státních dluhopisů, který investoři nezažili taktéž dlouhých patnáct let. Do třetice všeho zlého pak největší objem bankovních aktiv v trapu od pádu neslavné legendy z Wall Street jménem Lehman Brothers. Letošní březen udělal v mnoha ohledech nejvíce od velké finanční krize pro to, aby investoři i široká veřejnost uvěřili, že svět stojí na prahu další bankovní katastrofy. Finanční svět nicméně jen vystavil účet centrálním ...