USA vrtulníky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu USA vrtulníky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Předpoklad, že ruská agrese na Ukrajině vyvolá globální závody ve zbrojení, se začíná potvrzovat. Dovoz vojenského materiálu do Evropy v letech 2018 až 2022 vzrostl o 47 procent v porovnání s předchozími pěti lety. Ukrajina se loni stala třetím největším dovozcem zbraní, jak vyplývá z analýzy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI). Americká dominance v tomto obchodu se upevňuje, zatímco Rusko ztrácí trhy.
Po svárech o Náhorní Karabach v roce 2020 osvětlila i válka na Ukrajině, jak důležitou roli hrají na bojištích drony. Oba konflikty prokázaly, že tyto technologie mohou přivést do globálního obchodu se zbraněmi nové hráče. Ankara a Dillí nahrazují tradiční dodavatele a využívají vývoz dronů k šíření svého vlivu. Turecký zbrojní průmysl se nejen díky bayraktaru rozvíjí a země míří do první desítky nejvýznamnějších exportérů vojenského vybavení.
Dobré ráno! Je 353. den roku, svátek má Ester, před 57 lety byl Charles de Gaulle znovuzvolen prezidentem Francie. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Armádní vrtulníkové letectvo zřejmě čeká další zásadní změna. Po amerických víceúčelových a bojových strojích Venom a Viper mohou být zavedeny do výzbroje další americké helikoptéry – ikonické CH-47 Chinook, které byly nasazeny v mnoha ostrých akcích. Poprvé je Spojené státy použily během války ve Vietnamu.
Válka na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Země na starém kontinentu se cítí ohrožené a masivně investují do svých armád. Důležitou roli ve výzbroji jednotlivých států hrají stíhačky. Na jaké letouny evropské země spoléhají a které se rozhodla zvolit Česká republika?
Česká republika dostane od USA podporu 106 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy korun) na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres. Uvedly to úřad vlády, české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.
Na ostravském letišti Leoše Janáčka se v září uskuteční už 22. ročník největší bezpečnostní přehlídky ve střední Evropě. Dny NATO přivítají zástupce více než 20 zemí a představí návštěvníkům mimo jiné vojenskou techniku, která se stará o bezpečnost členských států Severoatlantické aliance.
Česko by mohlo dostat z fondů Evropské unie proplaceno až 80 procent vojenské pomoci, kterou poslalo na Ukrajinu. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česká republika dosud do země bránicí se ruské agresi poslala nespecifikovanou pomoc zbraní a techniky za asi čtyři miliardy korun.
Spojené státy zůstávají nezlomné v závazku bránit svobodu a suverenitu svých spojenců, řekl dnes po jednání s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) v Praze americký ministr obrany Lloyd Austin. Severoatlantická aliance podle něj nevyhledává konfrontaci s Ruskem a ani pro něj nepředstavuje hrozbu, ale jako obranná aliance bude jako vždy chránit každý centimetr území NATO.
Česko získá od Spojených států amerických zdarma osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla v České televizi. Převod strojů potvrdila na twitteru ambasáda USA v Praze. Česko podle ní zaplatí pouze za transfer a modernizaci vrtulníků. Již dříve si česká armáda objednala od americké společnosti Bell 12 vrtulníků Viper a Venom za 14,6 miliardy korun. Armáda ČR tak bude mít 20 amerických strojů.