uspory a intervence cnb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu uspory a intervence cnb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Hledání viníka drahoty tuzemských potravin má výsledek, který nejspíš exministra Nekulu, jenž pořádal hon na předražující obchodní řetězce, musí dost překvapit. Po farmářích, kteří ohlásili už před časem meziroční zvýšení zisků v průměru o 142 procent, nyní hlásí pěkně naplněné kasičky i potravináři. Až se mnoha lidem otevírá kudla v kapse.
Nejnovější várka informací, postřehů a zajímavostí ze světa investic.
Jeden procentní bod dolů. Přesně takový je výsledek českého boje s inflací za uplynulých dvanáct měsíců. Právě před rokem tehdejší prezident Miloš Zeman jmenoval na pozadí šestnáctiprocentní české inflace novým guvernérem centrální banky Aleše Michla. Tehdejšího radního ČNB známého jako odpůrce zvyšování sazeb. Zemi tehdy čekal velký měnový experiment na pomezí filozofie chytré horákyně spočívající v léčbě inflace s jednou rukou složenou v klíně a liberálního přístupu centrálních bankéřů k závěrům svých ...
Když klíčoví aktéři začínají měnit své dlouhodobě zaběhlé postoje, poznáme, že se na finančním trhu něco děje. Minulý týden překvapila jestřábím tónem Evropská centrální banka. Fakt, že rétoricky začíná přiostřovat i Bank of Japan, notorický proponent záporných úroků, signalizuje, že se definitivně mění „zeitgeist“ a éra ultranízkých sazeb se stává vzdálenou vzpomínkou. Obrat v politice hlavních centrálních bank zvyšuje tlak na ČNB. Ta však setrvává v holubičím módu a úrokové sazby nezvyšuje.
Českou korunu čeká v příštích týdnech zátěžový test. Tuzemská měna se bude muset ubránit rostoucí atraktivitě eura i dolaru. Evropská i americká centrální banka totiž v příštích měsících podstatně zvýší úročení svých měn a tím i jejich přitažlivost pro globální kapitál. Ten dosud s oblibou využíval i rizikovější adresy, pokud tam dosáhl přiměřeného výnosu. Jednou z takových destinací zatím je i Česko. Prolog dramatu na koruně spojený s prudkým výkyvem kurzu měny už přitom Česko zažilo během září.
Na razantnější snížení inflace si budeme muset počkat až do příštího roku, říká ředitel měnové sekce České národní banky Petr Král. V rozhovoru pro deník E15 rozebírá zatím poslední čísla o vývoji spotřebitelských cen. Probírá i scénář, co by se dělo, kdyby centrální banka loni nezačala se zpřísňováním měnové politiky v podobě razantního zvyšování úrokových sazeb. Inflace by v takovém případě dosahovala podle analýzy ČNB 27 procent namísto červnových 17,2 procenta. „A kurz by byl kvůli mnohem menšímu ...
Minulou středu jmenoval prezident s účinností od prvního července novým guvernérem ČNB Aleše Michla. Ten nepodporuje růst úrokových sazeb a patrně ani devizové intervence na posílení koruny. Současná inflace je podle něho většinově importovaná a souvisí s problémy na straně nabídky. Momentálně je v sedmičlenné bankovní radě spolu s Oldřichem Dědkem v menšině. Do prvního července však bude třeba obsadit v bankovní radě další tři místa, což ponechává holubičímu křídlu značný prostor pro získání většiny.
Česká ekonomika padá už podruhé za rok na tvrdé pandemické dno. Záleží, jak hluboké bude. Černý scénář může přimět centrální banku, aby se poprvé v historii vydala po cestách, které ještě nedávno učebnice ekonomie považovaly za pouhé intelektuální cvičení. Ve hře mohou být záporné úrokové sazby, další kurzový závazek nebo tisk velkého množství peněz po vzoru eurozóny. „Je otázka, jestli bychom k těmto nástrojům sáhli. Nálada pro to není. Bankovní rada si uvědomuje, že v okolí jsou bohaté zkušenosti, že ...
V lednu zveřejnila Česká národní banka detailní protokoly ze všech zasedání bankovní rady v roce 2013. Mezi nimi i ten ze 7. listopadu, kdy byl zaveden kurzový závazek (lidově intervence) na úrovni 27 korun za euro. A to včetně jmenovitého hlasování o něm.
Motor české ekonomiky – automobilový průmysl – se zadrhává. „Problém je vidět hlavně na subdodavatelích. Ti už začínají propouštět a my vidíme nárůst jejich krátkodobých provozních úvěrů, o padesát procent meziročně,“ říká člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl a dodává: „Firmy, co vyrábějí díly, přestávají poptávat investiční úvěry ve prospěch krátkodobého financování. Je vidět, že se dostávají do potíží s marží a s penězi.“