úspory českých domácností - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu úspory českých domácností, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Druhý největší tuzemský výrobce tepelné energie Veolia si loni stejně jako ostatní velcí energetičtí hráči výrazně přilepšil. Jeho konsolidovaný čistý zisk se zvýšil téměř pětinásobně na 373 milionů korun. Mateřské firmě skupiny, společnosti Veolia Energie ČR, však roste zadlužení, a proto akcionářům zřejmě nevyplatí dividendy.
Sedmiprocentní sazba je pro inflací zkoušené Česko dostatečná. Země se s ní bude i skrze drahé hypotéky zřejmě ale prát déle, než lidé, a dokonce i analytici České národní banky předpokládali. Důvodem je hrozba, že boj se zdivočelými cenami ustrne na půl cesty. „Je pro mě logické držet současné sazby delší dobu, než nám doporučuje model. Abychom si byli jisti, že ekonomiku zchladíme a přesuneme zpět do nízkoinflačního módu. Pro mě osobně to bude pokles jádrové inflace, tedy růst cen neobsahující energie, ...
Ceny potravin v Česku rostly během posledních měsíců rychleji než inflace, některé konkrétní druhy potravin zdražily o desítky procent. Dokážete si ještě vzpomenout, kolik stály potraviny v březnu 2020? Podívejte se na interaktivní infografiku deníku E15 a tipněte si, jak rostly ceny chleba, vajec, hovězího masa, mléka nebo piva.
Hypotéka se může stát letos dostupnější, aniž by rostly příjmy, anebo padaly ceny nemovitostí. Větší šanci dosáhnout na úvěr na bydlení a rozhýbat hypoteční trh může totiž případné uvolnění úvěrových ukazatelů limitujících výši maximální měsíční splátky, anebo třeba podíl nutných vlastních úspor pro nákup nemovitosti. Zejména idea rozvolnit strop měsíční splátky půjček včetně hypoték přitom nachází opatrnou podporu hned u několika radních České národní banky. Bankéři centrální banky o úvěrových stropech ...
Konec dotačního byznysu. Jo, zní to hezky. Moc hezký reklamní titulek. Vlastně z jinak katastrofální tiskové konference ke konsolidaci a důchodům je to asi to jediné, co si každý zapamatoval. Ušetříme ročně 54 miliard a ještě srovnáme podnikatelské prostředí. Zní to logicky, ovšem pouze do doby, dokud se nepodíváme na detail. A hlavně na čísla. Pak zjistíme, že je to celé opět úplně jinak. Tentokrát to ale už nejsou jen obvyklé triky, ale v naprosté většině jde o lež.
Ještě loni počátkem roku si mohly mladé začínající páry požádat o státem zvýhodněný úvěr na pořízení vlastního bydlení u Státního fondu podpory investic (SFPI). To je ale už minulost. Nově stát začínající domácnosti ve vztahu k vlastnímu bydlení nepodpoří.
Ministerstva právě nyní hledají ve svých dotačních programech ty, které zruší, aby naplnila ambiciózní plán vlády ušetřit až 55 miliard korun. Zkrácení dotací představuje největší část konsolidačního balíčku, který minulý týden kabinet Petra Fialy (ODS) představil. Přestože se mělo podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jednat zejména o neinvestiční dotace pro firmy, dopadne jejich rušení i na samosprávy nebo vědu a výzkum.
Inflace v loňském roce značně předehnala růst mezd a ani letos tomu spíš nebude jinak. I když by se situace mohla v dalším roce obrátit, nevykompenzuje ztrátu, kterou si domácnosti v průběhu posledních dvou let nabraly. Návrat na předkrizovou úroveň potrvá například podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila i pět až šest let.
Na stole České národní banky leží téma, které se může v příštích měsících stát impulzem pro renesanci hypotečního trhu. Centrální bankéři totiž připouštějí diskuzi o nastavení stropu pro měsíční úvěrové splátky. Právě celkový podíl splátek na měsíčním příjmu dlužníka je momentálně jednou z nejčastějších příčin, proč zájemci o hypotéku na půjčku nakonec nedosáhnou. Od roku 2020 mohou Češi na celkové splátky svých dluhů vynaložit maximálně polovinu svých měsíčních příjmů.
Jeden procentní bod dolů. Přesně takový je výsledek českého boje s inflací za uplynulých dvanáct měsíců. Právě před rokem tehdejší prezident Miloš Zeman jmenoval na pozadí šestnáctiprocentní české inflace novým guvernérem centrální banky Aleše Michla. Tehdejšího radního ČNB známého jako odpůrce zvyšování sazeb. Zemi tehdy čekal velký měnový experiment na pomezí filozofie chytré horákyně spočívající v léčbě inflace s jednou rukou složenou v klíně a liberálního přístupu centrálních bankéřů k závěrům svých ...