ustavní soud babiš - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu ustavní soud babiš, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
11. dubna končí nouzový stav v Česku. Poslední nouzový stav trval celkem 188 dnů. Podle premiéra Babiše (ANO) se už prodlužovat nebude. Země tak bude postupovat podle krizového zákona.
Letošní vítěz voleb do Poslanecké sněmovny už nemůže počítat s výrazným zvýhodněním. O změně volebního systému, který v roce 2017 přihrál ANO patnáct mandátů navíc, má dolní komora parlamentu rozhodnout už příští středu. Přestože bonifikace silných stran úplně nezmizí, bude jen velmi mírná. Od zásahu Ústavního soudu, který části volebního zákona zrušil, uplynuly dva měsíce.
Lákání voličů na nestraníky, jako jsou osobnosti veřejného života, úspěšní podnikatelé a také lékaři nebo učitelé, odzvonilo. Je to patrné ze schválených nebo připravovaných kandidátních listin pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny.
Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o 30 dní. O schválení návrhu vládou informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nynější stav nouze vyhlášený kvůli COVID-19 končí 28. března. Ve sněmovně vláda zatím podporu vyjednanou nemá. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce s opozicí o prodloužení jednat ve středu. Podklady k účinnosti dosavadních opatření by měly obdržet opoziční strany dnes.
Vláda Andreje Babiše (ANO) vzdala jeden ze svých programových bodů, od něhož si nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová slibovali větší nezávislost na moci výkonné. Vadilo jim především to, že hlavu soustavy může kabinet kdykoliv a bez udání důvodu odvolat. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) rozhodla, že do říjnových sněmovních voleb už nebude změny ve státním zastupitelství prosazovat.
Už dříve navržená novela volebního zákona lidovců se zřejmě stane takzvaným legislativním nosičem změn, které musí parlament schválit kvůli únorovému rozhodnutí Ústavního soudu. Pro podzimní klání o Poslaneckou sněmovnu má zůstat zachováno čtrnáct volebních krajů. Jeden obvod už chce pouze ANO a uskupení Trikolóra.
Místo adekvátní a rychlé pomoci firmám ze strany státu je podpora soukromého sektoru stále nedostatečná, komplikovaná a administrativně náročná. Ani nový pandemický zákon, který by platil po ukončení nouzového stavu, nepřináší zlepšení. Plyne to z průzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy i z šetření dalších podnikatelských svazů. Ministři slibují nápravu. Není však jasné, kdy ji vláda projedná a schválí.
Sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu vyhlášení napaden u Ústavního soudu. Vláda na následném večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března, k čemuž jí dolní komora vybídla. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO).
Přijetí nových protiepidemických pravidel, jimiž se má už od příštího pondělí řídit Česko, se komplikuje. Nový pandemický zákon ještě upraví Senát. Důvodem má být závažná chyba, kterou do paragrafů zaneslo ministerstvo zdravotnictví.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček věří, že se Česko i svět letos začnou vracet k životu jako před pandemií koronaviru. Za prvořadý považuje restart tuzemské ekonomiky a hledání obchodních příležitostí v Asii a v Severní Americe. „Jakkoli je dobře, že jsme provázáni s evropskými trhy, chceme diverzifikovat spolupráci se státy, kde máme velký potenciál do budoucna, a to nejen v obchodu, ale i ve vědě,“ říká.