útlum okd - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu útlum okd, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ještě nedávno nemyslitelná věc se stává skutečností: Česku hrozí uhelná krize. Ne proto, že by se uhlí netěžilo dost, ale kvůli omezeným kapacitám nákladních železničních dopravců. Ti varují, že se do elektráren, tepláren či uhelných skladů nemusí včas přepravit dostatek paliva. Potížím už čelí první teplárny. Vagony nejsou a koupit je se nevyplatí. Rozšířit kapacity o ojeté vagony z trhu je podle dopravců složité, protože je rapidně poptává „celá Evropa“ a nové vagony určené na převoz uhlí se koupit ...
Už v příštím roce s největší pravděpodobností skončí další a jedna z nejvýznamnějších etap tuzemského dobývání nerostů. Státem vlastněná černouhelná společnost OKD plánuje, že do konce roku 2022 ze svých šachet vyveze poslední vozíky černého uhlí a ostravsko-karvinské jámy postupně začne zasypávat. Zhruba dvě stě let trvající těžba posledního černouhelného dolu v Česku tak bude historií.
Audit v těžební firmě OKD ukázal podezřelé smlouvy za stovky milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize (ČT). OKD řídí od roku 2018, kdy byly zmíněné smlouvy uzavřeny, státní podnik Prisko spadající pod ministerstvo financí. Předseda představenstva Priska Marian Klásek se ke smlouvám odmítl vyjádřit. Podle OKD byly smlouvy uzavřeny za standardních podmínek. Audit nechala udělat státní firma Diamo, která od OKD přebírá uzavírané doly. Diamo připravuje kvůli smlouvám podání trestního oznámení.
Těžební společnost OKD, jeden z největších zaměstnavatelů na Ostravsku, loni prohloubila ztrátu z předloňských 861 milionů na 2,4 miliardy korun a zároveň snížila objem vyrubaného uhlí z 3,7 milionu tun na 2,4. Špatné výsledky i pesimistické vyhlídky potvrzují, že firma spěje ke svému konci a těžbu podle výroční zprávy ukončí už v příštím roce.
Náklady státního podniku Diamo spojené s útlumem těžby černého uhlí společností OKD mají do konce roku 2024 činit devět miliard korun. Peníze vydá stát ze státního rozpočtu. Vyplývá to z informace o stavu útlumu hlubinného dobývání černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru, kterou v úterý dostane vláda. Částku tvoří mimo jiné náklady vynaložené v souvislosti s propouštěním nepotřebných zaměstnanců nebo náklady na zahlazování následků hornické činnosti.
Z 1770 zaměstnanců těžební společnosti OKD, která na konci února kvůli neekonomičnosti ukončí těžbu černého uhlí v karvinských dolech ČSA a Darkov, přejde 493 z nich pod státní podnik Diamo. Se zbývajícími 1277 lidmi bude rozvázán pracovní poměr, uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová.
Náklady na utlumení těžby v dolech společnosti OKD do... povrch. Jednotlivé části OKD budou postupně přecházet...
Už za půl roku dojde k ukončení těžby na dvou ze tří posledních dolů černouhelné těžební společnosti OKD. I přestože část zaměstnanců přejde pod státní podnik Diamo, řada pracovníků bude muset nalézt uplatnění jinde. „Nemusejí se obávat, že bychom se o ně nepostarali, s podobnými situacemi počítá kolektivní smlouva a institut hromadného propouštění. Propuštění zaměstnanci budou mít nárok až na jedenáct platů, což je maximum možného,“ ubezpečuje předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.
Největší český obchodník s uhlím, společnost Carbounion Bohemia, se kvůli ústupu Evropské unie od uhlí vrhá do nových odvětví. „Nevěřím, že v Evropě budou v budoucnosti výrazně zastoupeny hutě či doly,“ říká její majitel Petr Paukner. I proto je stále aktivnější například v elektromontážích. Firmy, které v oboru vlastní, cílí na miliardové tržby.
Rychlejší útlum těžby černého uhlí, jehož možnost počátkem týdne nastínila vláda, znamená další komplikace pro už teď těžce zkoušené tuzemské ocelářství. Ocelářská unie se obává, že podniky, jako jsou Liberty Ostrava či Třinecké železárny, by mohly přijít o stabilní dodávky koksovatelného uhlí, a tím také o konkurenční výhodu.