útok na ropná zařízení - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu útok na ropná zařízení, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na Blízkém východě minulý pátek explodovala bomba, tentokrát geopolitická. Televize Al-Džazíra, katarská stanice s panarabským vlivem, rovnou ohlásila „změnu světového řádu“. I jindy střídmý deník Wall Street Journal očekává „nový Blízký východ“, kam razantně vstoupil nový hráč, totiž Čína.
Ropovodem Družba do Maďarska, na Slovensko i do Česka znovu proudí ruská ropa. Obnovení dodávek do svých zemí odpoledne oznámili maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, v tiskové zprávě slovenské ministerstvo hospodářství a také české Mero. Potrubí ale po odstávce funguje zatím se sníženým tlakem. Družba přivádí ruskou ropu přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky, kvůli raketovému útoku ale byla na ukrajinském území od úterního večera mimo provoz.
Válka na Ukrajině způsobila Evropě zcela zásadní problémy v oblasti dostupnosti zemního plynu. Omezení dodávek z Ruska výrazně dopadlo na některé země. Právě Česko patří k těm, které jsou na dodávkách z Ruska nejvíce závislé. Vlivem zmíněných problémů od začátku ruské invaze raketově vzrostly ceny energií. EU přitom stále nepřekonala rozpory okolo možného omezení cen plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Část zemí navíc hrozí vetem krizového balíku. Jak se situace dál vyvíjí a jaké má Evropa možnosti? ...
Švédská pobřežní služba vyslala ponorku k poškozeným plynovodům Nord Stream 1 a 2 s cílem odhalit příčiny výbuchů a následných úniků plynu. Západ patrně do důsledného vyšetření události nebude ukazovat na viníka. Chová se však, jako by ho už znal a hrozily by další sabotáže. Zejména severoevropské země se urychleně snaží zabezpečit svou energetickou infrastrukturu. Odborníci otevřeně hovoří o ruské hrozbě v Baltském moři, které se v posledních letech stalo významným energetickým uzlem.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Zhruba milion domácností bez elektřiny patří k následkům hurikánu Ida, kterými značkuje svůj průchod jihovýchodem Spojených států. Bouře, jež poničila infrastrukturu včetně vodovodního potrubí, zastavila těžbu ropy v Mexickém zálivu a má dopady i na její zpracování a přepravu. Zasažen je také zemědělský a potravinářský sektor.
Ruská skupina DarkSide, která stojí za vyděračským programem využitým hackery k útoku na americký produktovod Colonial Pipeline nebo část firmy Toshiba, oznámila ukončení svých aktivit. USA předtím vyřadily z provozu jejich infrastrukturu a zabavily finanční prostředky, které skupina svou činností získala. Vyplývá to z informací antivirových firem.
Hackerský útok na společnost Colonial Pipeline, která ve Spojených státech provozuje ropnou infrastrukturu, opět upozornil na otázku kybernetické bezpečnosti. Odborníci z řad NÚKIBu – Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost – tvrdí, že Česko má v této oblasti stále velké nedostatky. Podle údajů NÚKIBu z loňského roku navíc počet napadení od hackerů stále stoupá.
Čeká nás rok plný událostí či procesů, které budou silně ovlivňovat finanční trhy. V USA se dočkáme prezidentských voleb, v eurozóně zase nového přístupu k měnové politice a členové OPEC budou muset ladit přezásobený ropný trh. Tradičně se proto podíváme na výhled hlavních měnových párů a dalších hojně obchodovaných aktiv.
Před rokem touto dobou se propadaly akcie i ropa a zdálo se, že další krize je na spadnutí. Žádné globální recese jsme se ale ani přes řadu varovných signálů nedočkali, byť zavedení vysokých cel mezi dvěma největšími světovými ekonomikami nebo inverze americké výnosové křivky by k tomu vybízely.