uzavření vnějších hranic eu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu uzavření vnějších hranic eu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje změnu pravidel spolufinancování projektů nestátních neziskových organizací (NNO) z evropských fondů. Navazuje tak na vydání konsolidačního balíčku. Nově by se projekty měly dělit dle rozvinutosti konkrétního regionu, v Praze tak může finanční podpora klesnout téměř o polovinu. Pro mnohé NNO by změna měla likvidační dopady, mohou totiž přijít až o desítky milionů korun. Návrh kritizuje i ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Ke schválení by dle ...
Dvacátý čtvrtý únor roku 2022 se do evropských dějin zapíše tragickým písmem. Po mnoha letech vypukla v Evropě velká a krvavá válka mezi dvěma státy. Válka jako z jiného století. Válka o kontrolu nad dobytým územím a porobeným obyvatelstvem. Válka, jejíž jednotlivé výjevy připomínají to nejhorší, čím si starý kontinent ve 20. století prošel. Fotografie z Bachmutu, plné bahna, krve a zmrzlých postav v uniformách, se na první pohled v ničem neliší od Passchendaele roku 1917.
Zadlužené Řecko, anexe Krymu, uprchlická krize, odchod Velké Británie, pandemie a napadení Ukrajiny. Evropská unie se v posledním desetiletí musela vyrovnat s krizemi, které ji otestovaly ze všech stran. Poslední dvě tvrdé zkoušky byly ale jiné – pandemie a ruská agrese na Ukrajině znamenaly šok, který neměl v moderní době obdoby. Evropa se tak musí naučit reagovat.
Sto dní hájení nebude. Nadcházející rok staví před nový vládní kabinet mix několika naléhavých výzev. Kromě pokračující koronavirové pandemie se v plné výši projeví například dopady zvyšujících se cen energií, s nimiž budou bojovat domácnosti i firmy. Vláda Petra Fialy (ODS) zdědila také vysokou inflaci a deficitní hospodaření státu. Kromě toho se budou muset ministři ujmout několika výsostně politických úkolů.
Britský premiér Boris Johnson se stal v minulých dnech terčem ostré kritiky doma i v zahraničí. Tentokrát narazil i na rebely ve vlastní Konzervativní straně. Johnson totiž zpochybnil tradičně silný britský respekt k právu, když dal najevo, že nehodlá respektovat už uzavřenou smlouvu s Evropskou unií. Tu před necelým rokem sám označoval za skvělou. V roli hlavní oběti další fáze „brexitového dramatu“ se ocitá Severní Irsko.
Státy Evropské unie se shodly na seznamu 15 zemí, jejichž občané budou moci od středy cestovat do unijních států. Jsou mezi nimi například Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea, Srbsko či Černá Hora. Podmínečně na seznamu figuruje i Čína, která musí nejprve povolit vstup občanů unijních států na své území. Na listině bezpečných zemí, kterou chtějí státy upravovat každé dva týdny, naopak chybí kvůli nepříznivému vývoji koronavirové nákazy Spojené státy či Rusko.
Od dnešních 12:00 se zcela uvolní cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem. Po konzultacích s danými zeměmi o tom na mimořádném jednání rozhodla vláda. Jednání s Německem dále pokračují, Češi se mohou z Německa od 12:00 vracet bez povinnosti testu na koronavirus. Na německé straně ale dále trvají stávající omezení, uvedl Petříček. Na tiskové konferenci řekl, že další vlnu uvolnění očekává k již dříve avizovanému 15. červnu.
Smrtnost na nákazu COVID-19 je výrazně nižší a nakaženost populace zase násobně vyšší, než na první pohled ukazují statistiky, upozorňuje miliardář Daniel Křetínský. Sám touto nemocí prošel. „Není nutné žít v panickém strachu z viru, pro zdravou populaci neznamená riziko. Ale je třeba přijmout omezení a vést doslova boj za to, aby lidé neumírali zbytečně, kvůli nedostupnosti potřebné zdravotní péče,“ říká v exkluzivním rozhovoru, který poskytl deníkům E15 a Blesk. Vláda přijala opatření rychle, proto podle...
Koronavirová pandemie podle všeho v Evropě dosud nedosáhla vrcholu, předvídání jejích důsledků je proto složité. V tuto chvíli se však zdá, že spíše než k sjednocení Evropská unie v těžkých časech míří k většímu rozklížení. Nejde přitom jen o obnovování hraničních bariér. Nejvíce zasažená Itálie je rozčarovaná z nedostatku pomoci, následovat mohou další země.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru s německým deníkem Bild připustila, že spolu s dalšími politiky podcenila nový typ koronaviru.