vakcína covid pfizer - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vakcína covid pfizer, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
S obavami ze šíření nových, nakažlivějších mutací koronaviru roste význam rychlého proočkování lidstva. I Evropská unie, jedna z nejvyspělejších částí světa, však s tímto úkolem zatím nepříliš úspěšně zápasí. Na vině je řada faktorů. Kritice čelí systém hromadného objednávání vakcín, situaci zhoršují výpadky nasmlouvaných dodávek. Některé země rozjíždějí očkovací programy pomalu, navíc se proti nim zvedá odpor obyvatelstva a hrozí dokonce útoky na očkovací centra.
Start rychlého a masivního očkování je, zdá se, jedinou cestou ven z pekla jménem globální pandemie. Dosavadní výsledky jsou v rámci USA zatím rozporuplné. Změní něco nový demokratický prezident Joe Biden?
V Česku bylo zatím proti koronaviru očkováno 105 167 lidí. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Ten zároveň uvedl, že vláda v pondělí požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli pokračující epidemii koronaviru.
V Česku se potvrdil výskyt britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. S odkazem na vedoucí Národní referenční laboratoře Helenu Jiřincovou a imunologa Zdeňka Hela to uvedl server Deník N. Počet zachycených případů zatím není známý. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informace nechtěl komentovat.
Fakultní nemocnice Ostrava zatím nemohla zahájit očkování proti COVID-19, přestože byla na aplikace vakcín u lidí starších 80 let připravena. Důvodem jsou problémy s rezervačním systémem, sdělila mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Během dopoledne se už však mohli objednat. Nemocnice začne očkovat v neděli.
Celonárodní očkování proti nemoci COVID-19 se posunulo do další fáze. Vláda spustila registrační systém, ve kterém se mohou od pátku k očkování hlásit senioři nad 80 let, od pondělí pak i všichni zdravotníci. První z nich by mohli dostat vakcínu už příští týden, kdy však zároveň bude dobíhat očkování skupin s vyšší prioritou. Vzhledem ke zkušenostem z minulých dní chce vláda pomocí registračního systému zabránit tomu, aby se k vakcinaci dostali lidé, kteří nepatří mezi ohrožené skupiny.
Začaly závody v očkování. Státy se předhánějí v tom, kdo jako první dosáhne díky vakcinaci kolektivní imunity proti nemoci COVID-19. Evropská unie, a tudíž i Česko, počítá s tím, že využije trojici různých preparátů. Jejich vlastnosti představuje videografika, která se v internetových prohlížečích automaticky spouští pod titulkem článku.
Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny firmy Moderna v zemích Evropské unie. Souhlas opřený o podporu všech členských zemí vydala jen několik hodin poté, co vakcínu po zrychleném hodnocení doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Moderna je druhou očkovací látkou proti COVID-19 s podmínečnou registrací na unijním trhu. Od konce loňského roku už státy EU očkují první schválenou látkou od firem Pfizer a BioNTech.
V Německu je všechno lepší. Organizovanější. Povzdechy, které lze během pandemie nemoci COVID-19 slyšet v tradičních médiích i na sociálních sítích, jsou jako vždy relativní.
Rok 2021 se stává rokem velkých šancí – nové vakcíny proti koronaviru by mohly zamezit dalšímu šíření pandemie a nepřímo nastartovat světovou ekonomiku. Zároveň však přinášejí hrozbu nového štěpení světa na bohatý Sever a chudý Jih. Je zjevné, že rozvojové státy budou mít k vakcínám daleko horší přístup. A rozvinuté země čelí výtkám, že odmítají jejich spravedlivou distribuci v globálním měřítku.