válka v bosně a hercegovině - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu válka v bosně a hercegovině, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Už bezmála šest měsíců má britské velvyslanectví v České republice nového šéfa. Matt Field si po svém příjezdu do Prahy rychle získal zástupy fanoušků na sociálních sítích díky obdivuhodné znalosti češtiny a nesmrtelné hlášce „jsem tu novej“, kterou se uvedl ve funkci. Při rozhovoru o tématech, jako je válka na Ukrajině či brexit, však nenechává nikoho na pochybách, že se jedná o špičkového experta na bezpečnost a zahraniční politiku a jako jednu ze svých čtyř hlavních priorit si stanovil i podporu česko-...
Dobré ráno! Je 286. den roku, svátek má Renáta, před 27 lety uvedla společnost Microsoft na trh operační systém Windows 95. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Dobré ráno! Je 192. den roku, svátek má Olga, před 27 lety začal během války v Bosně a Hercegovině masakr ve Srebrenici. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) s konečnou platností potvrdil bývalému veliteli bosenskosrbské armády Ratku Mladičovi doživotní trest vězení za genocidu spojenou se srebrenickým masakrem a za další zločiny spáchané během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995. Nevyhověl tak požadavku Mladiče, který v odvolání žádal zproštění viny, nebo nový proces.
Třiatřicetiletý chorvatský podnikatel Mate Rimac, který v roce 2009 založil automobilku Rimac Automobili, pracuje na superrychlém sportovním autě s elektrickým pohonem. Jeho firma, která se také podílela na vývoji baterií a elektromotorech pro věhlasné značky Aston Martin či Jaguar, před třemi lety nastínila koncept druhé verze svého supersportovního vozu.
Na hřbitově na okraji Srebrenice bude v sobotu pohřbeno dalších osm bosenských mužů a chlapců, čtvrt století poté, co byli zabiti během nejhoršího masakru v Evropě od druhé světové války. Jejich náhrobky se připojí k tisícům dalších, na kterých je vytesán stejný měsíc i rok úmrtí, napsala agentura AP.
Lanovka na horu Trebević nad bosenskou metropolí Sarajevo, která svezla první cestující 3. května 1959, vznikla díky československo-jugoslávské technické spolupráci. Konstrukční práce a dodávku nejdůležitějších součástí lanovky měla na starosti Transporta Chrudim, zatímco ocelové konstrukce, některá elektrická zařízení a kabinky pro lanovku zajistily podniky z různých částí Jugoslávie. Místní podniky také měly na starosti samotnou montáž.
Balkánskou Bosnu a Hercegovinu zařadila agentura Bloomberg mezi desítku evropských států, kde počty turistů rostou nejrychleji – v případě Bosny jde až o pětinový nárůst na číslo kolem milionu turistů za rok. Pokud jde o samotné hlavní město balkánského státu, to hlásí ještě lepší výsledek. Do Sarajeva zavítalo o čtyřicet procent více cestovatelů než před rokem. V době, kdy díky rozvoji sdíleného ubytování a levným letenkám představuje poznávání méně „profláklých“ koutů planety stále dostupnější ...
Za hlavního nepřítele míru považuje český premiér Andrej Babiš terorismus. Proto by podle něj stálo za úvahu změnit strategii a místo výcviku cizích vojáků zapojit české vojsko opět do bojových misí. Babiš to řekl českým novinářům po vystoupení na Pařížském mírovém fóru, které se koná u příležitosti stého výročí konce první světové války.
V roce 1993 Evropa upínala pozornost k válce, která propukla na jejím zadním dvorku. Válka v Bosně je dodnes označována za „nejkrvavější konflikt této doby“. Bezprecedentní vraždění civilistů se však odehrávalo i jinde. Ve čtvrtek 27. září uplyne 25 let od Suchumského masakru, který překonává i válečná zvěrstva v bývalé Jugoslávii.