válka v sýrii aktuálně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu válka v sýrii aktuálně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vysoká inflace pokračuje i v roce 2023. V některých státech překonala desetiprocentní hranici, což s sebou přináší ekonomické problémy. V Česku patří růst cen mezi nejdramatičtější z rozvinutých států, nicméně v dubnu meziroční inflace klesla na 12,7 procent. Údaj přinesl Česká statistický úřad (ČSÚ). Podle Eurostatu v dubnu inflace v Evropské unii klesla na 8,1 procent. Jak vypadá situace v ostatních státech EU, USA, Rusku nebo na Ukrajině?
Marilyn Monroe jednou řekla, že úsměv je ten nejlepší make-up, který může dívka nosit. Nakolik je toto tvrzení platné, nechť každý posoudí sám. Pravdou ale je, že rozzářit svou tvář vedle úsměvu i líčením se lidé snaží nejméně od dob starověkého Egypta. Svět dekorativní kosmetiky je jednou z mála oblastí, která dává lidské touze po proměně celkem snadnou a rychlou odpověď. Musí se to ale umět. O tom něco ví Věra Komárová, šéfka českého Dermacolu.
Pozornost médií se opět více upírá na to, zda Turecko i přes odpor USA podnikne novou pozemní invazi do severní Sýrie, aby oslabilo či rozvrátilo tamní kurdské síly a autonomii. A také k otázce, kdy a za jakou cenu přestane blokovat rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Zásadnější otázkou nadcházejících měsíců je však něco jiného.
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie. Jedním z nejvýraznějších příkladů nového způsobu válčení je masivní rozšíření dronů. Bezpilotní letouny se ve velké míře využívají i v konfliktu na Ukrajině. K čemu drony slouží a na jaké modely obě znesvářené strany spoléhají?
Zatímco Ukrajina dostává zbrojní pomoc ve válce s Ruskem především od Spojených států a řady evropských zemí, agresor má možnosti silně omezené. Za dvorního dodavatele Kremlu je nyní považovaný Írán. Ruské síly aktuálně používají hlavně drony Šáhid-136 a brzy patrně od Teheránu obdrží i rakety krátkého doletu. Existují však domněnky, že přímých či nepřímých pomocníků Moskvy je vícero. Spekuluje se o roli Pchjongjangu a je možné, že při udržování ruského zbrojního průmyslu v chodu asistuje i Čína.
Válka na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Země na starém kontinentu se cítí ohrožené a masivně investují do svých armád. Důležitou roli ve výzbroji jednotlivých států hrají stíhačky. Na jaké letouny evropské země spoléhají a které se rozhodla zvolit Česká republika?
Pozornost světa se už několik dnů upíná k Ukrajině, kde ve čtvrtek 24. února na příkaz ruského prezidenta Putina začala invaze. Západ rychle reagoval ekonomickými sankcemi a dodávkami zbraní na Ukrajinu. Kreml v reakci na postup ukrajinské armády stupňuje jaderné hrozby. Které státy mají jaderné zbraně a jak vypadá srovnání. Dozvíte se v článku s infografikou.
Během války na Ukrajině se sociální síť Telegram stala nejoblíbenějším komunikačním prostředkem nejen Ukrajinců, ale i Rusů. Uživatelé na ní tráví až čtyřicet minut denně, osmkrát delší čas než před válkou. Telegram razí absolutní svobodu slova, takže neblokuje ani zjevně propagandistické příspěvky. „Dvakrát si vše zkontrolujte a nevěřte údajům zveřejňovaných na kanálech Telegramu,“ radí uživatelům zakladatel a majitel aplikace, ruský miliardář Pavel Durov.
Jevgenij Prigožin přezdívaný často Putinův šéfkuchař je bezesporu jednou z nejtemnějších postav války na Ukrajině. Ruská šedá eminence je už dlouho spojována s financováním a organizací aktivit skupiny žoldáků všude po světě, kde to může prospět zájmům Kremlu. Nyní je podezírán i z útoku na věznici v Olenivce, během něhož patrně zemřelo několik desítek ukrajinských válečných zajatců. Pluk Azov slíbil strůjcům pomstu, ať se nacházejí kdekoli, a Prigožina se stále více štítí i Západ. Washington nabízí až ...
Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině schválilo přerušení ruského členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC). Příslušný návrh rezoluce podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo, informuje agentura Reuters. Nesouhlas s krokem prosazovaným skupinou zemí v čele se Spojenými státy vyjádřila mimo jiných Čína.