valorizace důchodů 2017 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu valorizace důchodů 2017, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité a pro většinu příjemců invalidního důchodu prvního stupně je výdělečná činnost nutností.
Na ministerstvu pro místní rozvoj je nyní rušno. Zatímco jedna část úředníků řeší uprchlickou krizi, druzí rychle dodělávají novelu stavebního zákona. Šéf rezortu Ivan Bartoš chce navíc do příštího roku předložit ambiciózní zákon o dostupném bydlení. „Vedle toho sestavujeme plejádu finančních nástrojů, které mohou být využity k výstavbě nebo obohacení bytového fondu. Jednáme o tom s bankami,“ řekl Bartoš.
INFO.CZ | Je současná post-pandemická situace podobná období po I. světové válce? Předsedkyně Národní rozpočtové rady (NRR) Eva Zamrazilová říká, že v jednotlivých obdobích vidí řadu podobností. „Tehdy měli lidé rovněž odloženou spotřebu, nabídka byla velmi slabá, válečná výroba se musela přeorientovat na mírové hospodářství. A byly i disrupce v dopravě,“ srovnává obě období Zamrazilová v dvojrozhovoru s dalším členem NRR Mojmírem Hamplem. „A svět se tehdy taky vzpamatovával z pandemie,“ doplňuje Hampl.
Rostoucí inflace v novém roce zatíží seniory a další lidi pobírající penze mnohem více než v roce 2021. Částečně jim pomohou platné paragrafy, které na raketové zvyšování cen reagují valorizací dávek. Přidáno dostanou penzisté dokonce dvakrát. Poprvé už od ledna a pak ještě od poloviny roku.
Zhruba polovina lidí na starobní penzi dostane napřesrok přidáno hned dvakrát v řádu vyšších stovek korun. Týká se to těch, kterým stát posílá v rozmezí od 14 do 18 tisíc měsíčně. Důchodci pobírající více si v první i druhé fázi polepší o tisícikorunu. U zbývajících se bude valorizace pohybovat od dvou do čtyř set korun. Důvodem je rostoucí inflace.
Státní pokladna loni vyplatila na důchodech 507,6 miliardy korun, meziroční zvýšení dosáhlo historického maxima pěti desítek miliard. Důvodem je i propad inkasa sociálního pojistného kvůli koronaviru. Od nástupu vlády Andreje Babiše (ANO) v roce 2017 nabobtnaly tyto výdaje o více než sto miliard. Plyne to z aktuálních údajů České správy sociálního zabezpečení, která vyplácí starobní nebo invalidní penze téměř třem milionům lidí.
Předvolebním Českem otřásá téma, které by ještě před pár lety nevydalo ani na bakalářskou práci studenta vysoké školy. Tempo růstu cen koncem léta překonalo psychologickou hranici čtyř procent. Česko přitom takto silnou inflaci zažilo naposledy v závěru krizového roku 2008. Palčivě gradující problém v zemi rezonuje a vyvolává potřebu nalézt viníka. V samotném předvolebním finiši tak může „zodpovědnost za inflaci“ ještě zamíchat kartami.
Seniorů, invalidů a také vdov a vdovců, kterým exekutoři krátí důchody, je meziročně o šestnáct tisíc méně. Ukazují to data České správy sociálního zabezpečení. Důvodem jsou změny zákonů, které zvýšily nezabavitelný finanční limit. Přesto se počet nařízených exekucí nesnížil a v posledních pěti letech kvůli rostoucím penzím setrvale přesahuje 85 tisíc. Místo peněz mohou exekutoři obstavovat předluženým seniorům a invalidům například spořicí účty nebo jim zabavovat domy, byty či movitý majetek.
Volebním kampaním chybí podle sociologa Daniela Prokopa silné téma. Občany podle průzkumů nejvíce trápí zadlužování země, zdravotnictví a jejich příjmy. Strany to však neumějí voličům prodat. „V amerických kampaních platí slogan, že je třeba prodat lidem to, co potřebují – je třeba je ale přesvědčit o tom, že to chtějí. Oproti tomu české strany prodávají něco, co lidé nepotřebují,” říká zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop.
Končící volební období česká ekonomika procházela kromě pandemického období výraznou expanzí, kterou ovšem vláda nevyužila pro potřebné reformy nebo omezení zadlužování. Rostoucí zadlužování je přitom největším negativem činnosti současné vlády, vyplývá z vyjádření oslovených ekonomů a svazů.