valorizace důchodu v roce 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu valorizace důchodu v roce 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Třetina ze všech současných penzistů ukončila svoji kariéru předčasným odchodem do důchodu. Podíl těchto lidí mezi seniory se poslední dekádu neustále zvyšuje. Ještě v roce 2010 tvořili 19 procent všech příjemců starobní penze, letos v září tvořili podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) už skoro 29 procent.
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce motivovat seniory, aby neodcházeli na odpočinek a nadále byli zaměstnaní nebo podnikali. Chystá novelu zákona, která je osvobodí od placení důchodového pojištění. V průměru si pracující penzista podle propočtů rezortu polepší o 16 tisíc korun ročně. Změna má začít platit od července příštího roku.
Na alespoň částečnou pomoc s drahotou se od příštího měsíce může těšit většina lidí pobírajících starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchody. Většina z nich si přilepší v řádu vyšších stokorun, u seniorů s vyššími penzemi bude růst výraznější, dosáhne zhruba tisícikoruny.
Tvrdý boj domácností seniorů s vysokou inflací bude po Novém roce opět o něco snesitelnější. Od ledna začne platit novela zákona o takzvaném výchovném pro ženy na odpočinku, které pečovaly o potomky. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí začne dávku pobírat 1,4 milionu důchodkyň, případně jejich mužských protějšků, pokud výchova dětí spočívala převážně na nich.
Zhruba 150 miliard korun má dosáhnout rozdíl mezi letošními příjmy a výdaji ministerstva práce a sociálních věcí. Alarmující rozevření nůžek, které je o desítky miliard větší než v předchozích letech, nastává především kvůli výjimečnému růstu důchodů, některých dávek a jednorázovému pětitisícovému příspěvku na dítě. Předpokládá to novela zákona o státním rozpočtu na tento rok, jež pro rezort počítá s téměř 770 miliardami korun. Oproti loňskému návrhu minulé vlády je to přibližně o třicet miliard více.
V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité a pro většinu příjemců invalidního důchodu prvního stupně je výdělečná činnost nutností.
INFO.CZ | Je současná post-pandemická situace podobná období po I. světové válce? Předsedkyně Národní rozpočtové rady (NRR) Eva Zamrazilová říká, že v jednotlivých obdobích vidí řadu podobností. „Tehdy měli lidé rovněž odloženou spotřebu, nabídka byla velmi slabá, válečná výroba se musela přeorientovat na mírové hospodářství. A byly i disrupce v dopravě,“ srovnává obě období Zamrazilová v dvojrozhovoru s dalším členem NRR Mojmírem Hamplem. „A svět se tehdy taky vzpamatovával z pandemie,“ doplňuje Hampl.
Dopady koronavirové krize a také štědrá politika vůči seniorům prohlubují schodek důchodového účtu. Napřesrok má být o dvanáct a půl miliardy korun vyšší než letos, dohromady má dosáhnout 36 miliard. Tuto částku si vláda podle návrhu státního rozpočtu, který v pondělí schválila, musí půjčit. O další až dvě desítky miliard může deficit prohloubit příspěvek za každé vychované dítě. Pět set korun měsíčně začne stát vyplácet od roku 2023.
Volebním kampaním chybí podle sociologa Daniela Prokopa silné téma. Občany podle průzkumů nejvíce trápí zadlužování země, zdravotnictví a jejich příjmy. Strany to však neumějí voličům prodat. „V amerických kampaních platí slogan, že je třeba prodat lidem to, co potřebují – je třeba je ale přesvědčit o tom, že to chtějí. Oproti tomu české strany prodávají něco, co lidé nepotřebují,” říká zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop.
Končící volební období česká ekonomika procházela kromě pandemického období výraznou expanzí, kterou ovšem vláda nevyužila pro potřebné reformy nebo omezení zadlužování. Rostoucí zadlužování je přitom největším negativem činnosti současné vlády, vyplývá z vyjádření oslovených ekonomů a svazů.