valorizace starobního důchodu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu valorizace starobního důchodu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vládní balíček mimo jiné počítá i se zvýšením minimální zálohy pro osoby samostatně výdělečně činné na sociálním pojištění. O kolik by se z důvodu zvýšení minimální zálohy zvýšil starobní důchod?
Dobré ráno! Je 152. den roku, svátek má Laura. V tento den v roce 1983 Automobilka Škoda podepsala smlouvu s italskou designérskou společností Bertone o výrobě automobilů Škoda Favorit. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.
V reakci na loňský boom žádostí o přiznání předčasných důchodů a strmý nárůst státních výdajů na ně zahrnula vláda do své aktuální takzvané reformy důchodového systému i změny v nárocích na předčasné státní penze.
Vzhledem k vysoké inflaci se i během letošního roku budou státní důchody mimořádně valorizovat. O kolik si jednotliví důchodci od června polepší? Jak to bude při odchodu do důchodu např. v červenci?
Načasovat správný odchod do důchodu je důležité, protože můžete získat nebo ztratit celkem dost korun. Co když chcete odejít do důchodu v letošním roce? Kolik budete měsíčně dostávat? Vyplatí se předčasný důchod? A co OSVČ?
MPSV představilo návrh důchodové reformy. Úprava počítá například se zvýšením garantovaného důchodu na 20 procent průměrné mzdy. Součástí návrhu je také úprava podmínek v případě předčasných důchodů.
Vláda chce k roku 2050 uspořit na výdajích na důchody tři procenta HDP. Návrh důchodové reformy, kterou představil ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), si klade za úkol pomoci udržet na uzdě penzijní systém, do něhož se v příštích desetiletích začlení silné populační ročníky. Stát chce v principu postupně snižovat vlastní podporu a přimět současné pracující obyvatele, aby si sami spořili na stáří.
Výrazný vzestup inflace, kterému české hospodářství čelilo od podzimu roku 2021, vedl také v jistých kruzích k nárůstu přesvědčení, že pro státní rozpočet není většího požehnání než právě dvouciferné tempo zdražování. Inflace prý vládě přihrává nezamýšlené příjmy, které „nerozdává lidem“. Státnímu rozpočtu tak údajně pádivý růst cenové hladiny prospívá. Realita však tomuto učebnicovému pohledu na věc způsobuje vážné trhliny.
Pomalu bychom se měli smířit s tím, že u nás nikdy k žádné reformě důchodového systému nedojde. Na tom je mezi odborníky relativní shoda a dává to smysl i politicky a ekonomicky. Není to ale nutně jenom špatná zpráva, protože průběžný důchodový systém má jednu velkou výhodu – peníze nikde neleží a nikdo na ně nemůže sáhnout.
Vláda tahá za záchrannou brzdu rozjetého vlaku mimořádných valorizací důchodů. Komplexní řešení, jak udržet důchodový systém když už nevyrovnaný, tak alespoň bez devastujících dopadů na státní rozpočet, pro další desetiletí nemá. A tak se chce prozatím pouze vyrovnat s tím, co ji během posledních měsíců potrápilo nejvíc a co by jistě vyděsilo každého soudného ekonoma. Jsou to právě mimořádné výdaje na valorizace způsobené vysokou inflací a způsobem výpočtu.