věcné břemeno užívání pozemku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu věcné břemeno užívání pozemku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Národní divadlo se zúčastní dražby restaurační budovy divadla, kterou vlastní společnost Themos. Dražba se bude konat 12. května s vyvolávací cenou 87 milionů korun. O dražbě dlouhodobě nevyužívané budovy rozhodl insolvenční správce.
Zaměstnanci katastrálních úřadů se nenudí. Kromě běžné agendy už několik let digitalizují katastrální mapy, chystají se na změny spojené s novým občanským zákoníkem a nyní jsou také důležitým článkem církevních restitucí. Rezort ovšem čelí i rozpočtovým škrtům, kvůli nimž například snižuje počty zaměstnanců. „To však není možné dělat donekonečna. Pak už by to negativně ovlivnilo naše činnosti,“ říká předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře.
V průběhu času se žádný bytový dům, ve kterém funguje společenství vlastníků, nevyhne nutnosti vést stavební řízení vedoucí k získání stavebního povolení na rekonstrukci, přestavbu či jiné stavební úpravy objektu.
Historické vztahy na území bývají poměrně často komplikovány uložením starých potrubí a inženýrských sítí na pozemcích třetích osob, které ne vždy s umístěním sítí, a tedy s omezením svého vlastnického práva, musejí souhlasit.
V květnu 2011 dorazily do Poslanecké sněmovny (nikoli poprvé) vládní návrhy nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. Koncem téhož roku sněmovna oba zákony schválila: první 9. listopadu, druhý 16. prosince.
Téměř denně se ve sdělovacích prostředcích setkáváme s různými případy vyvlastnění ve veřejném zájmu a jsme konfrontováni s různými, často zavádějícími názory jak na skutečnou tržní hodnotu vyvlastňovaného majetku, tak i na způsoby jejího stanovení a výši vyplácených náhrad.
Jedním z úkolů, které developer při plánování projektu musí vyřešit, je zajistit příjezd ke stavbě. K místu budoucího staveniště však v době plánování projektu často žádná cesta nevede, v lepším případě k němu vede pouze cesta občasně užívaná vlastníky sousedních nemovitostí.
V minulém díle našeho seriálu jsme se zaměřili na fázi získávání stavebního povolení. Vysvětlili jsme si případy, kdy není zapotřebí žádat o stavební povolení ani stavbu ohlašovat, i případy, kdy je možné stavbu pouze ohlásit. V tomto čísle Realitu se tedy budeme věnovat samotnému procesu získání stavebního povolení.
Jednou z možností, jak ušetřit při nákupu nemovitosti, je její koupě v dražbě u soudního exekutora. Tento zajímavý bonus v podobě nižší ceny (než je cena zpravidla dosahovaná na trhu) je vykompenzován délkou a složitostí celého procesu (alespoň v některých případech).
V posledním článku jsme slíbili výklad k právní problematice výstavby podzemních garáží („garáže“). Účelem článku nemá být právní náhled na notoricky známé varianty převodu práv k užívání garážových stání a jejich úskalí. Právní náhled na výstavbu garáží bychom zaměřili na základní principy výstavby a budoucího statutu garáží.