věda - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu věda, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Může se zdát, že si českou e-commerce rozdělilo pár největších hráčů a že není místo pro nové projekty. Není to ale pravda. V posledních letech se zrodilo hned několik dravých nadějí, které se zaměřily na úzký segment poptávky a ve svých oborech mohou být velmi brzy na špici. Přinášíme profily pěti z nich.
Sociální sítě Facebook a Instagram narostly do obřích rozměrů, pohybují se na nich miliardy uživatelů a mateřská společnost Meta generuje tržby ve výši českého státního rozpočtu. Příjmy Mety jsou však až příliš závislé na jednom zdroji, tedy na platbách za inzerci. Proto nyní zakladatel společnosti Mark Zuckerberg oznámil, že Facebook a Instagram začínají testovat předplatné, díky kterému by tvůrci měli mít například širší dosah nebo přístup k exkluzivnímu zákaznickému servisu. To je dobrá zpráva pro menší...
Primátorem hlavního města Prahy se podle očekávání stal Bohuslav Svoboda. Zvolilo jej 50 ze 65 zastupitelů, ve funkci nahradí Zdeňka Hřiba (Piráti). Ten se nově má stát náměstkem pro dopravu. Radniční koalice vznikla na vládním půdorysu, tvoří ji Spolu, Piráti a STAN. Jednání o novém vedení metropole trvalo přes čtyři měsíce.
Jeden exprimátor primátorem, druhý exprimátor náměstkem. Uskupení Spolu, Piráti a STAN podepsali den před ustavujícím jednáním zastupitelstva koaliční smlouvu. Praha tak bude mít vedení na vládním půdorysu, do pozice primátora se vrátí poslanec Bohuslav Svoboda (ODS). Dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se stane náměstkem pro dopravu.
Deník E15 přináší ve spolupráci s fondem J&T Arch Investments 1. díl ankety s výraznými osobnostmi tuzemského byznysu, které odpovídají na otázku, na čem může Česko založit svůj rozvoj v příštích dvou až třech desetiletích, aby prosperovalo.
Příslib hypoteční láce. Listopad bankám nadopoval byznys, sazby mají důvod jít dolů Jde o planý poplach. Měnová krize Česku nehrozí, říká ekonom k analýze banky Nomura Poslední bašta realitní stability. České garáže drží ceny, majitelům vynáší víc než byty Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, ...
Česká věda zůstává na papíře. Takzvaný transfer technologií, tedy přenos vědeckých výsledků do byznysu, v tuzemsku drhne. Ročně tu sice vznikne zhruba šest spin-off firem s cílem uplatnit nápad na trhu, v sousedním Rakousku je to ale čtyřikrát více. Ukázala to analýza společnosti Transfera, která zároveň pojmenovává největší bolesti české praxe.
S největšími světovými konferencemi se to má tak: i když si na začátku dáte předsevzetí, že letos konečně stihnete všechny naplánované přednášky a budete networkovat jako o život, stejně po několika dnech při odjezdu s nelibostí zjistíte, že jste zvládli jen zlomek původních plánů.
Můžeme se donekonečna hádat o tom, zda mít školné na vysokých školách, nebo ne. A pokud ano, tak v jaké výši a jestli odložené a s bezúročnými půjčkami. Určitě by si vysoké školy zasloužily i více peněz, ale to platí téměř univerzálně všude. Zajímavější otázkou je, jestli daný balík peněz využíváme správně.
Na svět přichází první tuzemský onkologický lék s obsahem látek z konopí. Stojí za ním společnost CannaCare, která kolem sebe soustředila vědce a lékaře. Prostředek, který je nyní těsně před schválením coby evropský patent, má pomáhat při léčbě myelodysplastického syndromu, který zpravidla předchází akutní leukémii. Kolik tisíc nepopsaných látek konopí obsahuje, jaký je jeho potenciál a jak dobře si léčebné látky s tělem rozumí, popisuje v rozhovoru pro E15 Jan Martin Paďouk, který za CannaCare stojí.