věda a technika - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu věda a technika, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Patří k předním českým odborníkům na elektromobilitu, podílel se i na zprovoznění solární lodě. Přesto se vědec a pedagog Pavel Hrzina snaží dívat na nástup nových technologií pragmaticky a varuje před přehnaným vizionářstvím. „Jestli elektřina skutečně plně nahradí spalovací motor, stane se tak nejdříve za dvě lidské generace,“ tvrdí.
Je jedním z mála českých vědců, který získal prestižní ocenění ERC Advanced Grant. Odborník na umělou inteligenci z ČVUT Josef Šivic získal z evropských fondů 2,5 milionu eur, téměř 60 milionů korun, aby naučil roboty sdílet své zkušenosti. „Umělá inteligence je motor, který žene vpřed řadu oblastí. A jestliže nechceme zůstat pozadu, musíme tomuto motoru velmi dobře rozumět a také umět tento motor vyvíjet,“ říká v rozhovoru pro E15.
Sociální sítě Facebook a Instagram narostly do obřích rozměrů, pohybují se na nich miliardy uživatelů a mateřská společnost Meta generuje tržby ve výši českého státního rozpočtu. Příjmy Mety jsou však až příliš závislé na jednom zdroji, tedy na platbách za inzerci. Proto nyní zakladatel společnosti Mark Zuckerberg oznámil, že Facebook a Instagram začínají testovat předplatné, díky kterému by tvůrci měli mít například širší dosah nebo přístup k exkluzivnímu zákaznickému servisu. To je dobrá zpráva pro menší...
Česká věda si připsala mimořádný úspěch. Skupinka výzkumníků z pražského startupu VPMI holding vyvinula ve spolupráci s Akademií věd, ČVUT a Centrem výzkumu Řež unikátní ekologický materiál, který zabraňuje pronikání radioaktivního záření a může přinést výrazný pokrok v řadě oborů. VPMI teď hledá obchodní partnery, s jejichž pomocí by mohla produkt uvést na trh.
Většina jeho vrstevníků si už dávno užívá zasloužené penze. Pro bývalého vojenského výzkumníka Karla Emingera však slovo odpočinek neexistuje. Po sedmdesátce rozjel se třemi kolegy startup VPMI, ve kterém vynalézá ekologické betony nebo zcela unikátní materiál, který dokáže zabránit pronikání radioaktivního záření. A ani dnes se do důchodu rozhodně nechystá. „Teď nás čeká takové přechodné období, kdy se budeme opírat o klasické jaderné reaktory. Já ale vidím budoucnost zejména ve fúzních reaktorech,“ ...
Jedním z mála odvětví, která nezpomalily ani současné ekonomické problémy ve světě, je asistovaná reprodukce. Počet neplodných párů se každoročně zvyšuje a roste i počet firem, které přispívají na umělé oplodnění svým zaměstnancům. Například ve Spojených státech tento benefit nyní nabízí skoro každý druhý zaměstnavatel.
Jestli vás někdy zajímalo, jak to vypadá, když se plánuje velká vesmírná mise, máte v těchto dnech ideální příležitost nahlédnout do kuchyně v tomto ohledu nejzkušenější agentury světa. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno zveřejnil upřesněné, avšak stále velmi generické cíle pro budoucí lunární a marsovské mise. Odbornou, ale i civilní veřejnost rovněž žádá, aby tyto cíle kriticky zhodnotila, doplnila, nebo se dokonce zapojila do jejich řešení.
Firmy, výzkumné ústavy a univerzity se podle bývalého rektora ČVUT a stávajícího šéfa Technologické agentury ČR Petra Konvalinky začínají úspěšně učit spolupráci prostřednictvím odborných konsorcií. „Myslím, že mnohá by časem mohla fungovat i nezávisle na státní podpoře nebo alespoň jejich část, že by se firmy a výzkumníci domluvili, aby nějaké aktivity prostě dělali bez dotace,“ věří akademik, který byl svou domovskou ČVUT a Akademií věd ČR opět nominován do čela agentury, která velmi brzo převezme ...
Koncept osídlení planety Mars představilo ukrajinské architektonické studio Makhno. Podstatnou část vize kolonizace rudé planety mají uskutečnit 3D tiskárny, které vytvoří většinu objektů nového města v jednom z kráterů.
Mezi malou Litvou a asijským obrem Čínou zuří dva měsíce spor, který se z diplomacie přelévá do obchodu. V médiích se kupříkladu spekulovalo o tlaku Pekingu na velké firmy, aby ukončily spolupráci s pobaltskou zemí. Příčinou napětí je sbližování Vilniusu s Tchaj-wanem. Nejde přitom pouze o zřízení zastupitelského úřadu ostrova, ale také o vývoj strategického odvětví polovodičů a o další příležitosti. V tomto směru má šanci i Česká republika, Tchaj-wan se zajímá mimo jiné o laserové pracoviště ELI Beamlines...