vědci zjistili - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vědci zjistili, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vědec Václav Potěšil rozpoznal potenciál umělé inteligence dávno před aktuální vlnou zájmu. Proto je nyní se svým startupem Optellum, který se soustředí na odhalení rakoviny v raném stadiu, o několik let napřed. Se svým týmem získal další investici ve výši 300 milionů korun, celkově tak na vývoj zdravotnického nástroje oxfordský startup získal přes půl miliardy.
Aktuálními technologickými trendy jsou velká data, umělá inteligence, autonomní systémy a pokročilé materiály. Všechny tyto trendy ovlivňují i rozvoj tradičních průmyslových odvětví. Holding CSG vidí budoucnost především v nových moderních výrobcích, které nelze vyprodukovat bez adekvátní výzkumné a vývojové činnosti – i proto nyní vstupuje jako generální partner do projektu Česká hlava. „Naše teorie spočívá v tom, že spolupracujeme s partnery, abychom rozvíjeli technologickou převahu. V tomto smyslu mohu ...
Martin Husovec je docentem práva, působí na London School of Economics and Political Science (LSE). Dlouhodobě se zabývá otázkami regulace internetových platforem, duševního vlastnictví a svobodou vyjadřování na internetu. A nyní především Aktem o digitálních službách, který zásadně promění fungování velmi velkých internetových platforem. „Pokud platforma učiní rozhodnutí, které omezí obsah, jejž tam uživatel vložil, budete mít právo na vysvětlení, které musí být individuální, specifické a musí být možné ...
Stejně jako je životně důležitá krevní plazma, tak zásadní váhu má výzkum, který do klinické studie posílá tuzemská společnost Plasma For People. Je na nejlepší cestě nahradit krevní plazmu vlastním prostředkem, ve kterém roli standardních proteinů přebírá přírodní bílkovina edestin. Firma ji dokáže získávat z konopných semínek.
... zjistit než psát nesmysly,“ vzkázal technologickému podnikateli vědec...
Po ekologických obalech, brčkách či udržitelném oblečení postupně „zelenají“ i hračky. Americký výrobce hraček Mattel několikanásobně zvýšil počet udržitelných hraček za poslední dva roky a do roku 2030 chce, aby jeho celá produktová řada stoprocentně „zezelenala“. Pozadu nezůstává ani konkurenční Hasbro, Lego Group nebo Toynamics.
Na první pohled by se mohlo zdát, že covid, který od začátku roku 2020 sužuje celý svět, se pomalu stává minulostí. Opak je ale pravdou. Nemoc nikam nezmizela, naopak se objevují nové mutace a subvarianty, které se především s příchodem chladnějších měsíců zase hlásí o slovo.
Mutace omikron se zatím ve světě drží ze všech mutací nejdéle a také se nám jí podařilo alespoň částečně zkrotit. Zima, která se blíží, však opět rozdmýchává obavy z covidu a narůstající počet případů k tomu jen přidává. Omikron se od těch předchozích variant liší příznaky, průběhem i odolností vůči vakcinaci. Deník E15 připravil přehled informací, které je třeba o variantě omikron a jejích mutacích znát.
Sonda mise DART (Double Asteroid Redirection Test) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zasáhla hodinu po půlnoci SELČ podle plánu měsíc planetky Didymos. Šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Astronomové budou v příštích týdnech propočítávat, zda a jak přesně se podařilo změnit dráhu letu Didymose. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval, byl jen pokusným cílem v ...
Rakovina plic byla v roce 2020 podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) příčinou úmrtí více než 2,2 milionu lidí po celém světě (z celkových zhruba 60 milionů). A zatímco zmíněná organizace doporučuje, jak se chránit před vznikem rakoviny – respektive jak snižovat riziko jejího vzniku – třeba tím, že člověk přestane kouřit nebo se začne vyhýbat prostředím se znečištěným vzduchem, dodnes vědci a lékaři nevěděli, jak přesně se ten „špinavý vzduch a kouř“ na vzniku rakoviny plic podílejí, ...