velcí developeři - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu velcí developeři, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
USA chtějí z Česka udělat centrum pro kvantové počítače. Stát ale zatím není připraven Michl si plní sen a s ČNB luxuje zlato z trhu tempem třicet kilo denně Soumrak českých kanceláří. Stavebníci žádají desítky procent navíc, developeři rezignují Odemykáme pro vás tři úspěšné články z tohoto týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu.
Výstavba v Česku zpomaluje. Potvrzují to nejnovější čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ). Méně se staví bytů i kanceláří, zpomalila ale také výstavba energetických a telekomunikačních sítí či cest. Úřady navíc povolují méně staveb než v loňském roce.
Skoro každý, kdo plánuje nákup či prodej nemovitosti, si klade otázku, co udělají ceny realit v nejbližších měsících. Podle hlavního analytika Broker Consulting Martina Nováka existuje pouze omezený prostor pro pokles u nových developerských projektů, a to z důvodu vysokých nákladů. Starší byty naopak zlevňují. Dřív či později se ale podle něj k růstu cen stejně vrátíme.
Kvůli vysokým cenám bytů i drahým hypotékám stoupá zájem Čechů o nájemní bydlení. Stát chce pomoci s nedostatkem nájemních bytů dotací, v rámci které se má letos na výstavbu rozdělit 800 milionů korun. Vláda se nově rozhodla tolik neomezovat okruh žadatelů, kromě obcí tak na dotaci a výhodné úvěry mohou dosáhnout i soukromí investoři.
Žně, které developeři v posledních letech zažívali, jsou u konce. Inflace, rostoucí ceny energií, drahé hypotéky a také několikanásobně dražší financování projektů ochladilo trh s byty natolik, že i největší hráči začínají odkládat projekty na lepší časy. „V Praze bude zahájena zhruba třetina bytů oproti minulým letům,“ říká v rozhovoru pro E15 šéf developerské společnosti Finep Tomáš Pardubický. Lépe na tom teď podle něj budou hráči, kteří už v posledních letech nasměrovali pozornost k nájemním bytům. ...
Největší tuzemský bytový developer Central Group pozastavil kvůli skomírající poptávce spuštění několika etap svých projektů. Dohromady jde o zhruba 730 bytů. Zároveň se však neobává, že by nyní zamrzlý trh vedl k propadu cen nových bytů. Kapitálově silní developeři podle něj budou ceníky kvůli vysokým stavebním nákladům držet i za cenu dočasně ořezané nabídky. Současná krize tak oproti té minulé po roce 2008 výrazně rozevře nůžky mezi staršími byty a novostavbami.
Stagnující realitní trh tlačí už i na zdánlivě neohrozitelné developery. V důsledku drahých hypoték, jejichž objem se meziročně propadl o 82 procent, lidé nestojí na nové byty fronty před prodejními místy a pouštějí se spíše do renovací svých stávajících domovů. Developeři se proto snaží ke koupi motivovat řadou bonusů. Nejoblíbenějším je podobně jako u jiných produktů akce „dva za cenu jednoho“, i když tím druhým prodávaným kusem nemyslí byt.
Ještě na začátku roku nikdo nepochyboval, že Green Deal a ESG změní trh nemovitostí a jiné než zelené budovy s nejpřísnějšími certifikáty nenajdou na trhu odbyt. Nyní vyvolává udržitelná výstavba obavy. Počáteční investice do úsporných budov jsou totiž vysoké a v kombinaci s už tak vyšponovanými stavebními náklady mohou vytvořit smrtící koktejl.
Začínal jako montér na stavbách. Po třech letech zkušeností ze staveb založil vlastní firmu Alglas specializující se na lehké obvodové pláště budov. „Každý můj kariérní posun, i založení vlastní firmy, byly reakcí na naštvání z toho, jak celý ten systém funguje. Myslím, že klidně můžu říct, že stavebnictví je extrémně prohnilý obor,“ říká Václav Stehno, který nyní k Alglasu přidal stavebně-technologický holding Thierra.
Válka na Ukrajině zasáhla nejen politickou mapu světa, ale mění také uvažování developerů. I v jejich projekčních kancelářích rezonuje stále silněji termín energetická soběstačnost a začíná ovlivňovat podobu nových rezidenčních projektů. Plynové kotelny mají být v budoucnu nahrazeny fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly.