Větrná elektrarna - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Větrná elektrarna, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Futurolog Alvin Toffler ve své slavné knize Třetí vlna popsal, jak služby zhruba od poloviny minulého století přebíraly od tradičního průmyslu roli tahouna západní ekonomiky. Počet bílých límečků a zaměstnanců služeb poprvé v dějinách převýšil počet dělnických modrých límečků. První hospodářské krize nového tisíciletí ale ukázaly, že zpracovatelský průmysl do starého železa nepatří. Ekonomickým potížím na přelomu prvních dvou dekád 21. století dokázaly lépe čelit země s vyšším podílem moderního průmyslu. ...
Spojené státy svírá ledový krunýř, který odřízl miliony lidí od elektrické energie, komplikuje těžbu ropy i očkování proti koronaviru. Texas postihla nejkrutější zima za celá desetiletí. Mrazy už letos vážně ohrozily dodávky elektřiny leckde po světě. Problémy měly Čína, Francie, Japonsko nebo Švédsko. Na elektrické energii závislý svět není na extrémní počasí dobře připraven.
Jižní Korea představila plány na vybudování největší větrné elektrárny na moři. Projekt za 48,5 bilionu wonů (930 miliard koruny) bude u jihozápadního pobřeží země a hotov by měl být do roku 2030. Maximální kapacitu Korea plánuje 8,2 gigawattu (GW), což je sedmkrát více, než jakou má nynější světová jednička, píše agentura Reuters.
Jedním z nejcitlivějších politických témat v Česku je aktuálně podoba tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech a role ruských a čínských firem v zakázce. Zkušenosti z ostatních států ovšem ukazují, že geopolitika není jediným faktorem, který ambiciózní plány vlád komplikuje. Řeší se nejen otázka, komu realizaci projektu svěřit, ale také to, zda jsou náklady opodstatněné. Cesta ostatních zemí za jádrem často není prosta prodražování zakázek, zpoždění nebo sporů. Zde je výběr států, jejich přístupů k ...
Letošní rok bude pro investory hodně napínavý a ve znamení několika globálních trendů, které se u investic prosazují. Pojďme se podívat na obnovitelnou energii, jeden z nevyhnutelných dlouhodobějších trendů, který se v pravidelných a stále intenzivnějších vlnách prohání finančními trhy. A jaké jsou střednědobé scénáře vývoje na akciových a dluhopisových trzích? Na to máme taky odpověď.
Nastartovat ekonomiku po covidu si vyžádá mohutné investice, které chce vláda směrovat nejen do dopravní infrastruktury. S úsporami se příliš nepočítá. „Pokud budu mít vliv na dopravu, necuknu z investic,“ říká ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, jehož hlavní cíl je nyní sehnat politickou podporu pro jaderný tendr.
Pandemie koronaviru má i své příznivé dopady, alespoň pro ekologii, jak se ukázalo v sousedním Německu. Země ušetřila za minulý rok osmdesát milionů tun CO2, a nečekaně tak splnila svůj dlouhodobý klimatický cíl. Poprvé také u našich sousedů vyprodukoval více elektřiny vítr než uhlí. Experti však zároveň varují, že tento úspěch je jen zdánlivý a následující roky odhalí trhliny v klimatické politice země považované za ekologickou velmoc.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Růst zisků, zvětšení tržního podílu, zvýšení produktivity, stabilní výnosy. Tak od toho všeho se letos hodnota akcií neodvíjela. Rozhodujícím faktorem, který ovlivnil nejen burzy, byla koronavirová pandemie. Ta vyvolala zásah centrálních bank, jež zalily finanční trhy biliony dolarů ve snaze zachránit ekonomiky států.
Zelené dluhopisy developerských firem, investice do větrných elektráren nebo sociálních projektů jsou na vzestupu. Lépe řečeno: investičním světem se valí vlna investic podle pravidel ESG (environmental, social, governance), což je zkratka pro společensky odpovědné investování.