viceucelovy vrtulnik airbus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu viceucelovy vrtulnik airbus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Válka na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Země na starém kontinentu se cítí ohrožené a masivně investují do svých armád. Důležitou roli ve výzbroji jednotlivých států hrají stíhačky. Na jaké letouny evropské země spoléhají a které se rozhodla zvolit Česká republika?
Agrese Ruska proti Ukrajině vyvolala nebývalou poptávku po zbraních, kterou Evropa od studené války nezažila. Po rozpadu bývalé Varšavské smlouvy podceňovaly výdaje na obranu s výjimkou Polska a Pobaltí všechny země východní Evropy. Ze „starých“ členů Evropské unie má mezery i Německo, nejsilnější ekonomika sedmadvacítky. Ve srovnání se Spojenými státy jsou podinvestované ozbrojené síly drtivé většiny zemí EU. Celková částka podle odborníků dosahuje bilionů korun. Dokládá to vnitřní dluh středně velké ...
Budování těžkých mechanizovaných brigád jako příspěvku ke kolektivní obraně NATO, náhrada zastaralé techniky z dob bývalé Varšavské smlouvy a větší napětí na východě Evropy. To jsou důvody, proč některé státy Visegrádské skupiny v posledních letech masivně investují do svých armád.
Na letecký průmysl koronavirová krize dopadla nejdříve a s největší silou. Vodochodské Aero v současné situaci ale těží z toho, že se jeho obranný byznys krize bezprostředně úplně nedotýká. „Nejlepší formou nepřímé státní pomoci bude, pokud vláda bude pokračovat v obchodech s průmyslem,“ říká šéf Aera Dieter John.
Do dodávky amerických vrtulníků pro českou armádu by se měly za český obranný průmysl zapojit především státní podniky LOM Praha a Vojenský technický ústav. Firma Bell, od které český stát 12 helikoptér koupí za 14,5 miliardy korun (17,6 miliardy s DPH), dodá stroje vojákům v roce 2023. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to dnes řekli zástupci ministerstva obrany a armády.
Ministerstvo vnitra posílí letos a v dalších dvou letech výdaje na modernizační projekty o devět miliard korun. Důvodem je mimo jiné to, že policie, stejně jako armáda, hodlá například nakoupit nové vrtulníky. V plánu jsou ale i další technika a projekty. Částka vyplyvá z loni scháleného střednědobého výhledu státního rozpočtu.
O miliardovou zakázku se utkají americký Bell a italská AgustaWestland. Ministerstvo obrany potvrdilo, že dokončilo průzkum trhu. O podrobnostech informovat nechce.
Německý výrobce bojuje s americkým Bellem a italskou Agustou o miliardovou zakázku ministerstva obrany. Postoj úředníků je nejasný.
Zakázku zkomplikovaly nereálné požadavky vojáků, zřejmě ji uzavře až další vláda. Italská AgustaWestland chce výrazně snížit cenu.
O miliardový obchod na dodávku víceúčelových vrtulníků pro českou armádu se budou ucházet i firmy z Jižní Koreji a Německa. Podle dřívějších informací by o vypsání zakázky za více než deset miliard korun měla česká vláda rozhodnout na podzim. O možnosti zařazení Jižní Koreji do tendru se mluvilo již v minulosti, o spolupráci již Korejci před rokem v Praze jednali.