vietnamci v česku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vietnamci v česku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Prezident Miloš Zeman při letošním udílení vyznamenání pamatoval především na osobnosti, které se nějak podílely na zvládání pandemie koronaviru. Kromě ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) ocenil i zástupce armády, policistů, sester či Vietnamců, kteří šili roušky. Mezi oceněnými nechybí řada válečných veteránů a řád získal i dlouholetý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Projděte si vybrané vyznamenané
Přestože koronavirová epidemie nepolevuje, Evropou i Českem podle některých zase obchází strašidlo migrace. Evropská komise totiž představila nový návrh reformy unijní migrační politiky. Ten okamžitě narazil na výhrady, zejména v zemích Visegrádské čtyřky. Některé politické strany i část české veřejnosti si ale u toho neuvědomují, že není migrace jako migrace.
Desítky tisíc převážně vietnamských večerek v Česku si obstarávají zboží tradičním způsobem. Nakupují tam, kde je to právě nejlevnější, nebo v Mekce asijských obchodníků, pražské tržnici Sapa. Právě tamní klienty trojice mladých Vietnamců propojila přes své on-line tržiště Nulisec s dalšími dodavateli. Po dvou letech fungování si už troufá na velké potravinářské nebo drogistické obchodní řetězce.
Postavit si svůj život znova, od nuly, v neznámé kultuře a na jiném kontinentu. Spálit před odjezdem mosty i ve své domovině – vypovědět pracovní i nájemní smlouvu, přerušit studium, přesunout veškerý svůj pozemský majetek ke kamarádům nebo zpátky k rodičům, odhlásit se od zdravotního pojištění, pozastavit živnost, vyřešit všechny závazky, zařídit plnou moc. A když do cizí země přijedete a začnete si tam budovat nový život, najednou pochopíte, jak se asi musí cítit přistěhovalci v Česku – vy sám se totiž ...
... v Česku nenarodila, ale prošla českým vzdělávacím systémem) Vietnamců v Česku... zvolený politik. Proč v politické sféře chybí...
Česká ekonomika se stále více spoléhá na zaměstnance s cizím státním občanstvím, jejich podíl vzrostl v roce 2018 na 12,4 procenta a loni v pololetí přesáhl 13 procent. Ještě v roce 2010 činil šest procent. Většinu cizinců tvoří Ukrajinci, Slováci a Vietnamci, významný podíl zaujímají také občané Ruska, Polska, Bulharska a Rumunska. Novinářům to dnes řekla expertka Českého statistického úřadu Jarmila Marešová.
Spotřeba zlatavého moku v tradičních pivařských zemích Evropy klesá, Česko v tom není výjimkou. Přesto podle sociologa Jiřího Vinopala, který se dlouhodobě zabývá postavením piva v české společnosti, je s podivem, že se ho Češi nevzdávají tak rychle jako jiné národy. „Pivo se v době socialismu stalo nápojem, který se pije běžně, všude a za všech okolností a jeho spotřeba se dostala na úroveň kolem 160 litrů za rok,“ vysvětluje Vinopal.
V polovině letošního roku v tuzemsku pracovalo skoro 700 tisíc cizinců. Na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství České republiky se tak podíleli 13,2 procenty. Uvádí to měsíčník Českého statistického úřadu Statistika&My.
Nevoli vietnamské komunity v Česku vyvolala slova o údajném neformálním řetězci vietnamských večerek, která vyřkl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Provozovatelé těchto obchodů jsou podle Prouzy organizovaní a jednají ve shodě, přestože navenek působí jako malé nezávislé jednotky. To odmítá zástupce Vietnamců ve vládní radě pro národnostní menšiny Huu Uyen Pham.
Neformální potravinový maloobchodní řetězec složený z vietnamských večerek a dalších prodejen je největší mezi tuzemskými řetězci. Podle odhadů Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR může ovládat až pětinu trhu. Řekl to prezident svazu Tomáš Prouza. Chystaná novela zákona o významné tržní síle nově hodnotí tyto aliance obchodníků jako významnou tržní sílu a následně by se tak na ně mohla vztahovat podobná pravidla jako na největší běžné obchodníky.