vinařský zákon - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vinařský zákon, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) s podporou sdružení minipivovarů oficiálně žádá, aby byla „česká pivní kultura“ zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. I když může tato žádost připadat někomu zvláštní, má ryze praktický význam. Jde také o odpověď na otázku, zda je české pivo a česká pivní kultura opravdu tím, čím se mohou Češi chlubit celému světu, popř. co bychom měli udělat proto, aby to tak zůstalo.
Ostravská skupina Prosperita holding rodiny Kurkových chystá dosud největší developerský projekt. V Brně chce postavit blok bytů a rodinných domů za více než miliardu korun. Stavět bude sama, dřívější partner – miliardář a většinový vlastník Lázní Luhačovice Martin Burda – svůj podíl loni prodal.
Když si ráno zapálíte cigaretu, odvezete děti do školy, dáte si k obědu malé pivo a večer si po dobře odvedené práci zapálíte doutník, nalijete sklenku červeného vína a ochutnáte moravskou slivovici, potkali jste se na své cestě dnem se šesti druhy zboží s vysokými společenskými náklady, ale jen s pěti spotřebními daněmi. Tabák v cigaretě i doutníku, nafta v autě, pivo i slivovice jsou zatíženy spotřební daní. Víno není.
Francouzští výrobci šampaňského se snaží přizpůsobit novému ruskému zákonu, podle něhož budou mít na označení „šampanskoje“ nárok pouze domácí producenti. Společnost Moët Hennessy už oznámila, že na své etikety přidá nápis „šumivé víno“. Podle některých názorů chce prezident Vladimir Putin nařízením podpořit výrobu sektu na Krymu.
Rusko, impérium vodky, má velkolepé plány prorazit na světový trh s víny. Bílá a červená vína z teplých oblastí na jihu kolem Volhy a Černého moře si mají najít místo na vinných lístcích. Ruští vinaři se s pomocí odborníků z Itálie a Francie specializují na produkci nejvyšší kvality. Plocha, na které se vinná réva pěstuje, roste a nový zákon poprvé stanovil, co je ruské víno.
Spotřeba zlatavého moku v tradičních pivařských zemích Evropy klesá, Česko v tom není výjimkou. Přesto podle sociologa Jiřího Vinopala, který se dlouhodobě zabývá postavením piva v české společnosti, je s podivem, že se ho Češi nevzdávají tak rychle jako jiné národy. „Pivo se v době socialismu stalo nápojem, který se pije běžně, všude a za všech okolností a jeho spotřeba se dostala na úroveň kolem 160 litrů za rok,“ vysvětluje Vinopal.
Vinotéka, která jen plní sudové víno do lahví, není jeho výrobcem. Tato zjevná skutečnost však neplatí papírově. Vinařská asociace proto požaduje, aby další novela vinařského zákona jednoznačně oddělila obchodníky s vínem a ty, kteří ho z hroznů skutečně vyrábějí.
Toleranci k malému množství alkoholu u vodáků chce Senát rozšířit i na cyklisty. Rozhodl o tom navzdory varování, že změnu Sněmovna nepřijme. Podle pirátského poslance Lukáše Bartoně se může stát i to, že zastánci tolerance k alkoholu v dolní komoře nedokážou do léta při opětovném schvalování znovu prosadit ani původní sněmovní verzi.
Počet vinoték loni přesáhl šest tisíc, zatímco ještě v roce 2016 jich bylo necelých 5,2 tisíce. Vyplývá to z dat Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Vzestup pokračuje navzdory novele vinařského zákona, proti které brojili mnozí vinaři, a která platí právě dva roky.
Jednička tuzemského trhu šumivých vín ze Starého Plzence počítá po třech letech s růstem tržeb.