vize 2030 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vize 2030, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Saudskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán pokračuje ve své snaze přesvědčit svět o svém proreformním postoji. Naposled představil megalomanský projekt futuristického ekologického města, které má ambici převrátit veškeré zažité urbanistické pořádky zhůru nohama. V rámci chystaného města chce vytlačit veškerou dopravu pod zem a na jejím povrchu plánuje ponechat jen chodce, cyklisty, budovy a jinak panenskou přírodu.
„Jsem velmi fascinována technologiemi a tím, jaký mají dopad na naše životy. Věřím, že mohou vykonat mnoho dobrého,“ říká Anja Monradová, generální ředitelka pro střední a východní Evropu v nadnárodní společnosti Dell Technologies. V rozhovoru odhaluje, s jakými výzvami se musela její firma vypořádat během letošní koronakrize a jak bude vypadat budoucnost digitálních technologií.
Jsou lídrem na českém trhu s biometanem, obnovitelným zemním plynem z odpadů a biopalivem druhé generace, a stále rostou. Energy Financial Group (EFG) soustředí svou investiční strategii do dvou průmyslových oblastí: udržitelné energetiky a odpadového hospodářství. „Potenciál obnovitelných zdrojů v Čechách je velký, ale musíme ho umět využít,“ říká Tomáš Voltr, výkonný ředitel a místopředseda představenstva EFG.
Bělorusové pokračují v boji za svobodu. Přestože málokdo pochybuje o nesnesitelnosti režimu Alexandra Lukašenka, jeho případný pád nemusí vyústit v učebnicovou správu země v západním stylu. Poslední desetiletí nebylo právě reklamou na zdárnou přeměnu diktátorských režimů v demokracie. Některé státy, které autoritářské vládce odstranily či se o to aspoň pokusily, dopadly na samé dno.
Přestože se ekonomika Saúdské Arábie v letošním roce potýká hned se dvěma pohromami – pandemií koronaviru a s ní souvisejícím poklesem ceny ropy – korunní princ Mohamed bin Salmán nekompromisně pokračuje v realizaci svých megalomanských projektů za miliardy dolarů. Největší stát Blízkého východu tak vzhledem k princovým ambicím čeká podle britského deníku Financial Times razantní utahování opasků.
Jana Soukupová je studentkou politologie na pražské VŠE a členka tamějšího Klubu mladých politologů. V současné době pracuje jako asistentka v Poslanecké sněmovně a zároveň vede iniciativu Youth, Speak Up!, kterou pomáhala založit. Povídaly jsme si o fungování a ambicích celého projektu i o jejích vlastních zkušenostech a plánech do budoucna.
Saúdská Arábie vyhlášením ropné války sice míří na Rusko, pokles cen ale patrně nejvíce dopadne na nejzranitelnější těžařské země. Mezi ně patří především Írán, který se navíc potýká s americkými sankcemi a koronavirovou epidemií, a Venezuela, jež čelí vleklým hospodářským obtížím.
Železniční doprava se po dlouhé době dostává do centra zájmu spolkové vlády. V rámci schváleného klimatického balíku se snižuje daňová zátěž jízdenek, ministerstvo dopravy spustilo kampaň, která vyzývá lidi, aby místo aut jezdili vlakem. V lednu to mělo úspěch. Dráhy podle oficiálních statistik vykázaly o milion více cestujících než o rok dříve. Železnici se naopak nedaří zvýšit přepravu zboží, která dál probíhá převážně po silnici.
Nástřel Hospodářské strategie ČR, jejíž definitivní podobu má šéf rezortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) předložit vládě už v březnu, kritizuje koaliční ČSSD. Termín považuje za nereálný.
Na začátku posledního celého roku před sněmovními volbami stojí za to podívat se na důchodový systém, snad nejbolestivější oblast českých veřejných financí. Co se v ní podařilo udělat? A hlavně – jaké jsou její vyhlídky? Stručné odpovědi na tyto otázky by mohly znít „zhoršit bolesti“ a „mizerné“.