vladimír mařík - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vladimír mařík, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko ustrnulo. Lidské pracovníky, kteří na trhu takřka nejsou, nahrazuje roboty příliš pomalu a Západu se dívá dál na záda. „Za poslední čtyři roky jsme se dostali do situace, kdy produktivita práce roste pomaleji než mzdy. Konvergence vůči bohatším zemím se víceméně zastavila okolo roku 2010. Ano, dál rosteme, ale už jen podobně rychle jako Západ. Nedoháníme jej jako v předchozích dekádách,“ říká generální ředitel švédsko-švýcarského gigantu ABB pro Česko Vítězslav Lukáš. V rozhovoru pro E15 popisuje, ...
Politika vůči Číně prošla v posledních letech významnou evolucí. Před několika lety v Česku panovalo nadšení z očekávaných čínských investic, nicméně nastala poměrně značná deziluze, když se ukázalo, že se velkolepé plány nikdy neuskuteční. „Dnes přistupujeme k roli Číny ve světě pragmaticky, reagujeme na příležitosti, ale i na rizika, která s sebou spojení s Čínou přináší,“ říká náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák (ODS), který má v kompetenci nové oddělení vědecké diplomacie, jež letos na ministerstvu ...
Měl to být jedinečný think-tank podle izraelského vzoru, který propojí vědu, sběr dat o vládnutí a politické rozhodování. Pobočku slavného Samuel Neaman Institute v Česku chtěla vláda Andreje Babiše zařadit mezi projekty podpořené z evropských peněz v rámci Národního plánu obnovy. Současné vedení ministerstva průmyslu a obchodu, které má Národní plán obnovy na starosti, ale s podporou projektu za 170 milionů korun už nepočítá.
Nahrazení lidí roboty mělo zefektivnit práci. Řada podniků ale na jejich napájení drahou elektřinou prodělává. Investice do robotizace z minulých let se v některých případech firmám nemusejí nikdy vrátit. „Průmysl by doplatil na to, že se spolehl na nízké ceny energií,“ konstatuje přední český vědec a odborník na roboty a umělou inteligenci Vladimír Mařík, zakladatel a vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.
Po dvouleté pandemií vynucené přestávce se do Hannoveru znovu sjeli nejvýznamnější zástupci průmyslu z celého světa. Na jeden z největších takto zaměřených veletrhů dorazil i Peter Weckesser, jenž vede oblast digitalizace v globální francouzské elektrotechnické firmě Schneider Electric. Téměř dvě stě let starý podnik sází budoucnost na poptávku firem po technologiích, které jim mají zlevnit provoz v době drahých peněz a celosvětových krizí. „Geopolitiku neovlivníme, takže se soustřeďujeme na udržitelnost a...
Kamenné hospody, pivovary a restaurace mohly v pondělí konečně otevřít vnitřní prostory. Po mnoha měsících tak přešly do relativně normálního režimu. O konci krize se však v pohostinství nedá mluvit. Podnikům zoufale scházejí zaměstnanci a v prvním týdnu po otevření je zaskočil i překvapivě nízký zájem hostů. „Řada lidí má stále obavy z onemocnění a do restaurací se vrací pomalu,“ potvrzuje prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Realitní společnost PSN byznysmena Václava Skaly letos realitní části pojišťovací skupiny Generali prodala obchodní dům Kotva v centru Prahy. Od stejné skupiny vzápětí koupila třetí nejvyšší budovu v Česku City Empiria na pražské Pankráci. Cenový rozdíl obou transakcí ve prospěch PSN podle nových informací činí 58 milionů eur. Podle aktuálního kurzu je to 1,5 miliardy korun.
Postpandemický restart Česka se musí zaměřit na chytré technologie, a ekonomiku tak čeká nevyhnutelná transformace. „Bude chtít svět donekonečna vyrábět více a více automobilů? Ne. Soustřeďme se na on-line prostředí, na vývoz myšlenek,“ nabádá expert na roboty a umělou inteligenci Vladimír Mařík, ředitel neziskové expertní organizace Institut Equilibrium.
Evropská certifikace, kterou získal respirátor vyvinutý vědci z Českého vysokého učení technického, mu otevírá dveře k evropským i světovým trhům.
Byznys s doručováním balíků čekají výrazné změny. Ačkoliv technologické firmy ve velkém investují do vývoje dronů „pošťáků“, díky ménšímu množství legislativních překážek mají blíže k masivnějšímu rozšíření samořídící dodávkové vozíky. Jako zřejmě první na světě zahájil minulý týden jejich masovou výrobu čínský producent Neolix. Testy samostatných dodávek plánuje i pražské letiště.