vladimir stanura - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vladimir stanura, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v květnu 30,9 miliardy korun. Je to o 6,6 procenta více než v dubnu a o 109 procent více než v květnu 2020. Letošní květen je tak druhým nejsilnějším měsícem ve statistice od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.
Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v květnu 30,9 miliardy korun. Je to o 6,6 procenta více než v dubnu a o 109 procent více než v květnu 2020. Letošní květen je tak druhým nejsilnějším měsícem ve statistice od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.
Navzdory velkému hospodářskému propadu, který loni přinesla pandemie nemoci COVID-19 do všech koutů světa, zůstal trh s nemovitostmi ve velké míře nedotčen. Ba co více, v řadě států ceny bytů dokonce ještě výrazně vzrostly a tento trend zatím nezpomalil ani v letošním prvním čtvrtletí.
Pro naprostou většinu je hypotéka cestou k vlastnímu bydlení, a to i nyní v době pandemie koronaviru. Vyplývá to z březnového průzkumu, který dnes novinářům představila Česká bankovní asociace. Pandemická situace podle 70 procent Čechů jejich bydlení nijak neovlivnila.
Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v únoru 22,5 miliardy korun. To je o 2,4 miliardy více než v lednu 2021. Proti únoru 2020 je to o 6,6 miliardy, tedy o 42 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.
Bankovní domy se v minulých měsících nikdy neopomněly pochválit, jak pomáhají tuzemské ekonomice v boji proti dopadům koronavirové pandemie. Pochopitelně se to však nesmělo dotknout jejich zisku. Úrokové marže bank jsou totiž nyní vyšší než v dobách, kdy ekonomika šlapala.
I když ČNB o zvyšování úrokových sazeb prozatím stále jen mluví, některé komerční banky již v únoru zdražily hypotéky o pár desetin na úrocích. Horkým tématem se tak stává refinancování hypoték. Důvod jsou stále nízké úrokové sazby, obavy z jejich zvýšení, ale i to, že přechod k jiné bance s hypotékou díky zákonu nestojí majlant.
Období hypoteční láce končí. Úrokové náklady bank na financování hypoték se během února vyšplhaly na úroveň poblíž maxima od počátku pandemie. Sazby účtované zájemcům o půjčku na bydlení přitom loni většinou klesaly a v prosinci se propadly na bezmála tříleté minimum pod dvěma procenty. Podle lidí z branže mohou sazby letos vystoupat ke třem procentům, hypotéky by tak zdražily o polovinu. Některé banky již sazby zvedly, zatím ale jen mírně.
Měsíční splátka u průměrné hypotéky v roce 2020 klesla o 800 korun. Vyplývá to z Indexu RPSN ČBA, tedy průměrné roční procentní sazby nákladů, která byla za prosinec podle statistiky ČNB u hypotečních úvěrů 2,18 procenta. Proti listopadu 2020 tak klesla o 0,01 procentního bodu. V prosinci 2019 byla 2,50 procenta, tudíž meziročně se snížila o 0,32 procentního bodu, informovala Česká bankovní asociace.
Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v listopadu 22,1 miliardy Kč. To je o sedm procent více než v říjnu a o 39 procent více než v listopadu 2019. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace. Listopad tak byl nejsilnějším měsícem v prodejích hypoték v historii statistik ČNB.