vládní daňový balíček 2020 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vládní daňový balíček 2020, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Superhrubá mzda je v Česku zrušena už dva roky. Podle slibů bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) by se měla superhrubá mzda obnovit v roce 2023. V současné době se ale na zvyšování daní poslanci ve vládní pětikoalici neshodnou. Jaký postoj teď zaujímá prezident Zeman, NERV a vláda ČR? Co na to opozice?
Existuje celá plejáda věcí, které považujeme za naprostou samozřejmost a následně se zděšením zjišťujeme, že samozřejmé nejsou. Jeden příklad ze světa financí – každý investor takřka automaticky počítá s robustní a prakticky nezničitelnou strukturou trhu globálních vládních dluhopisů. Epizody akutního stresu jako erupce covidové pandemie v březnu 2020 nebo současné peripetie kolem britských daňových škrtů však poukazují na znepokojivé vnitřní nerovnováhy.
Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se v ČR zvětšuje, obrat směrem k udržitelnosti není na obzoru. Nerovnováha veřejných financí dosáhla takového rozsahu, že může být odstraněna pouze zvýšením daňových příjmů ve spojení se změnou zákonů, které řeší takzvané mandatorní výdaje či definují rozsah činností státu. Vyplývá to ze Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou vydala Národní rozpočtová rada.
V sociálním systému nelze nikdy dosáhnout úplné spravedlnosti a spokojenosti všech, odráží ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) kritiku pětitisícového příspěvku na dítě. Nesouhlasí ani s výhradami, že jde o snahu vlády naklonit si před podzimními komunálními volbami střední třídu. „Například rodina v Praze nebo Brně má dvě až tři děti a splácí hypotéku v rozmezí od 20 do 30 tisíc korun. Není těžké si spočítat, kolik jim zůstane na běžný chod domácnosti,“ argumentuje. Pomoc lidem s ...
Praha, která má rozpočet jako střední ministerstvo, se letos potýká s velkými výpadky příjmů. A to nejen kvůli koronavirové pandemii, ale i kvůli snížení daně z příjmu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce situaci řešit zejména úsporami, investice omezovat nechce. „Musíme teď zainvestovat do zelené obnovy a pak se nám to vrátí,“ říká o velkých projektech, které jeho koalice započala a které by chtěl dotáhnout.
Nejen státu, ale i řadě samospráv letos vzroste celkové zadlužení. Na vině je koronavirová krize, která provětrává jejich pokladny. Obcím zůstalo podle ministerstva financí oproti předloňsku o šest a půl miliardy korun méně. Ještě hůře dopadly kraje – místo přebytku naopak mají pětimiliardový deficit. Přestože územní rozpočty celkově vykázaly kladné hospodaření ve výši 14 miliard, jde o výrazný propad, neboť ještě na konci roku 2019 měly na účtech téměř 32 miliard.
Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes Národní rozpočtová rada (NRR) zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že ...
Rok 2021 bude pro Česko rokem změn, sčítání dopadů pandemie i voleb do Poslanecké sněmovny. Kampaň ovlivní i postoje jednotlivých stran k daňovému balíčku, který prosadilo vládní ANO s opoziční ODS. „Už nyní je součástí předvolební politické manipulace. Vláda úplně změnila pohled na veřejné finance a tváří se, že je vlastně ani nebude potřebovat. Jsem ale zvědav, odkud chce peníze brát,“ říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
V roce 2021 čeká spoustu novinek nejen na podnikatele. Vybrali jsme nejdůležitější změny, na které je dobré připravit se už teď.
Sněmovnou schválená verze daňového balíčku se sazbou 15 procent u daně z příjmu znamená rozvrat veřejných financí. Republika se enormně zadluží, dlouhodobě budou v ohrožení zdravotní i sociální systém, myslí si vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Balíček ve Sněmovně prosadilo vládní ANO spolu s opozičními ODS a SPD. Část straníků volá po odchodu z vlády, Hamáček to odmítá.